İletişim danışmanlığı faaliyetlerinde hizmet ve yetenek sınırları
Service and skill limits in communication consultancy activities
  1. Tez No: 993882
  2. Yazar: PELİN ÇOBAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Halkla ilişkiler mesleğinin, günümüzde reklam ve pazarlama gibi diğer farklı iletişim faaliyetleriyle iş sınırlarının çok iç içe geçmesinden sonra medya satın alma, dijital iletişim ve influencer marketing unsurlarının iletişim ekosistemi içine dahil olmasıyla beraber çeşitlenen iş yapış biçimleri mesleğin tanımına, kapsamına ve değerine dair bakış açılarını değiştirmiştir. Halkla ilişkiler mesleği, iletişim danışmanlığı olarak adlandırılan fakat kapsamı hakkında görüş farklılıkları oluşan bir noktaya gelmiştir. Bu bağlamda kurumlar ve ajanslar arasında, hizmet ve yetenek gereksinimleri hakkında çatışmalar doğurmuştur. Bu araştırma, sektörde aranan hizmet ve yetenek standartlarının güncel olarak ne olduğunu ortaya koymaya yöneliktir. Araştırmanın amacı, sektördeki iş kapsamının herkes tarafından aynı tanımlanamaması sorunsalını tanımlamak ve ortaya çıkan farklı açıların görülmesine katkı sunmaktır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine görüşme tercih edilmiştir. Kurumsal iletişim yöneticileri ve ajans başkanları ile yapılan görüşmelerde verilen yanıtlar kategorize edilerek en çok dile getirilen ortak ve farklı görüşler saptanmıştır. Hizmet kapsamı ve yeteneklerle ilgili farklılıkların boyutları ve sebepleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The diversification of the public relations profession with the inclusion of media buying, digital communication and influencer marketing elements into the communication ecosystem after the intertwining of business boundaries with other different communication activities such as advertising and marketing has changed the perspectives on the definition, scope and value of the profession. The public relations profession has reached a point where it is called communication consultancy, but there are differences of opinion about its scope. In this context, conflicts have arisen between organisations and agencies about service and skill requirements. This research aims to reveal what the current service and skill standards sought in the sector are. The aim of the research is to identify the problematic that the scope of work in the sector cannot be defined by everyone in the same way and to contribute to the emerging different perspectives. In-depth interviews, one of the qualitative research methods, were preferred as the research method. The responses given in the interviews with corporate communication managers and agency heads were categorised and the most common and different opinions were identified. The dimensions and reasons for the differences in service scope and capabilities were identified.