Kişisel verilerin korunması hukuku çerçevesinde blok zinciri teknolojisi
Blockchain technology within the framework of personal data protection law
  1. Tez No: 993883
  2. Yazar: ŞEYMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
Özet
Blok zinciri teknolojisi, şeffaflık ve güven esasına dayalı yapısıyla pek çok alanda dönüştürücü bir potansiyele sahip olmakla birlikte, kişisel verilerin korunmasına ilişkin hukuk normlarıyla çatışma riski taşımaktadır. Bu çalışmada, blok zincirinin yapısal özellikleri ile veri koruma ilkeleri arasındaki uyum problemleri ele alınmış; mevcut sistemin, kişisel veri güvenliği ve ilgili kişinin hakları bakımından doğurduğu sorunlar tespit edilmiştir. Özellikle veri sorumluluğunun belirlenmesi, silme hakkının uygulanabilirliği ve ilgili kişi haklarının icrası gibi meseleler detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma, teknik çözümler ile hukuki ilkelerin uyumlu hale getirilmesine odaklanarak; zincir dışı saklama yöntemleri, sıfır bilgi ispatı gibi teknolojileri veri minimizasyonu ve denetim mekanizmaları ile birlikte ele almıştır. Sonuç olarak, blok zincirinin mevcut yapısıyla sınırlı olmayan, veri koruma mevzuatına duyarlı bir mimari anlayışın geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
While blockchain technology offers transformative potential through its transparent and decentralized architecture, it simultaneously presents significant challenges to established data protection frameworks. This thesis investigates the legal tensions arising between blockchain's inherent structure and the fundamental principles of personal data protection. Key issues such as accountability, the enforceability of erasure rights, and the limitations on data subject control are critically assessed. The study emphasizes the need for reconciling technological design with legal compliance, exploring approaches like off-chain storage and zero-knowledge proofs in conjunction with data minimisation and oversight mechanisms. The findings underline the importance of developing blockchain systems that are not only technically efficient but also sensitive to the legal imperatives of privacy and data governance.