Zirai mücadele insansız hava araçlarında kullanılan pervanelerin optimizasyonu
Optimization of propellers used in agricultural spraying unmanned aerial vehicles
- Tez No: 993884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mechanical Engineering, Agriculture, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, zirai mücadele amaçlı kullanılan insansız hava araçlarında (ZİHA) kullanılan pervane tiplerinin ilaçlama performansına etkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı; farklı pervane çapı (36 inç, 33 inç vb.) ve farklı pitch değerlerinin, santrifüj nozul ve düz nozul tipleri ile kombinasyonlarının ilaç püskürtme verimliliği üzerindeki etkisini saha testleriyle karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Deneysel kısımda, sprey performansını nesnel olarak değerlendirmek amacıyla Water Sensitive Paper (WSP) kullanılmış ve damlacık yoğunluğu, homojenlik ve kaplama oranı gibi ölçümler görüntü işleme metodu ile elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, hem pervane boyutu ve pitch açısının hem de nozul tipi ile olan etkileşimin, damlacıkların hedefe ulaşma oranı, homojen dağılımı ve geri yapışma eğilimi üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda hem enerji verimliliği hem de ilaç kullanım etkinliği açısından en uygun konfigürasyon önerileri sunulmuştur ve maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of propeller types used in unmanned aerial vehicles (UAVs) employed for agricultural pest control on spraying performance were investigated. The main objective of the study is to comparatively evaluate, through field tests, the effects of different propeller diameters (36 inches, 33 inches, etc.) and different pitch values, in combination with centrifugal and flat-fan nozzle types, on spray application efficiency. In the experimental phase, Water Sensitive Paper (WSP) was used to objectively assess spray performance, and measurements such as droplet density, uniformity, and coverage rate were obtained using image processing methods. The obtained results showed that both propeller size and pitch angle, as well as their interaction with nozzle type, have significant effects on droplet target reach, distribution uniformity, and the tendency for reverse deposition. Based on these findings, optimal configuration recommendations were presented in terms of both energy efficiency and pesticide application effectiveness, and a cost analysis was conducted.