Sürekli İyileştirme Projelerinde Kazanç Dinamiklerinin Veri Temelli Analizi: K-Means Kümeleme ve Küme Bazlı Regresyon Yaklaşımı
Data-Driven Analysis of Gain Dynamics in Continuous Improvement Projects: K-Means Clustering and Cluster-Based Regression Approach
  1. Tez No: 993897
  2. Yazar: EDA DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve İşlemler Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Küresel rekabet koşullarında işletmelerin sürdürülebilir bir yapı için operasyonel süreçlerini analitik yaklaşımlarla yönetmesi kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Bu kapsamda Kaizen (Sürekli İyileştirme) faaliyetleri, israfların ortadan kaldırılmasında temel bir rol oynamaktadır. Literatürdeki çalışmaların önemli bir bölümü anket temelli algı analizlerine veya tekil vaka incelemelerine dayanmaktadır. Bu durum, iyileştirme projelerinin çıktılarını etkileyen faktörlerin büyük veri setleri üzerinden nesnel ve genellenebilir bir biçimde analiz edilmesini kısıtlamaktadır. Ayrıca projelerin ekip yapısı ve liderlik statüsü gibi değişkenler açısından sergilediği heterojen yapı, tüm süreçlerin tek bir yönetim modeliyle analiz edilmesini güçleştirmektedir. Bu çalışma, büyük ölçekli bir enerji fabrikasında tamamlanan 200'den fazla Kaizen projesinin kazanç dinamiklerini gruplandırma bazlı bir yaklaşımla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, denetimsiz öğrenme yöntemlerinden K-means kümeleme algoritması kullanılarak projeler operasyonel karakteristiklerine göre homojen alt gruplara ayrıştırılacaktır. Optimal küme sayısı Dirsek Yöntemi (Elbow Method) ile belirlenerek verideki doğal örüntüler ortaya çıkarılacaktır. İkinci aşamada ise belirlenen her bir proje kümesi için bağımsız küme bazlı regresyon modelleri kurulacaktır. Bu modeller aracılığıyla, kazanç üzerinde hangi faktörlerin ne düzeyde etkili olduğu her bir grup için kendi içerisinde tespit edilecek ve gruplar arası farklılıklar değerlendirilecektir. Araştırma sonuçları, yöneticilere proje profillerine uygun kaynak ataması yapabilmeleri için veri temelli bir yol haritası sunarak literatüre ve endüstriyel uygulamalara özgün bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the context of global competition, managing operational processes with analytical approaches has become a critical requirement for businesses to achieve a sustainable structure. In this regard, Kaizen (Continuous Improvement) activities play a fundamental role in eliminating waste. A significant portion of the studies in the literature are based on survey-based perception analyses or individual case studies. This limits the objective and generalizable analysis of factors affecting the outputs of improvement projects using large datasets. Furthermore, the heterogeneous structure of projects in terms of variables such as team structure and leadership status makes it difficult to analyze all processes with a single management model. This study aims to analyze the gain dynamics of more than 200 Kaizen projects completed in a large-scale energy factory using a clustering-based approach. In the first stage of the research, projects will be decomposed into homogeneous subgroups according to their operational characteristics using the K-means clustering algorithm, an unsupervised learning method. The optimal number of clusters will be determined using the Elbow Method to reveal natural patterns in the data. In the second stage, independent cluster-based regression models will be established for each identified project cluster. Through these models, the extent to which various factors influence earnings will be determined within each group, and differences between groups will be evaluated. The research results will provide a data-driven roadmap for managers to allocate resources appropriately to project profiles, thus making a unique contribution to the literature and industrial practices.