Cittaslow yerleşimlerinin kimlik ve doku bağlamında değerlendirilmesi: Zile ilçesi cittaslow önerisi
Evaluation of cittaslow settlements in context of identity and texture: Zile district cittaslow proposal
- Tez No: 993914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KEREM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme, günümüzde kentleri değişime uğratmakta ve yerel düzeydeki yaşamı giderek daha fazla etkilemektedir. Küreselleşmenin getirdiği hız ve tüketim odaklı hayat tarzına bir tepki olarak ortaya çıkan görüşlerden biri de, Uluslararası Cittaslow Hareketi'dir. 1999 yılında İtalya'da kurulan birlik, nüfusu 50.000'den az olan küçük yerleşimlerde yerel kimliklerin korunarak yaşam kalitesinin artırılmasını hedefleyen, üyelik için çeşitli kriterleri olan, sürdürülebilir ve çok katmanlı bir şehir modeli sunmaktadır. Cittaslow birliği her geçen gün yeni üyelere ulaşarak büyümekte ve şehirlere“yavaşla”çağrısında bulunmaktadır. Türkiyeʼde şu an 18 adet üye şehir bulunmaktadır. Bu çalışma, küreselleşmenin şehirler üzerindeki olumsuz etkisi üzerine düşünmeyi öngörmekte; Cittaslow Hareketi'nin şehirlere ve yaşam biçimlerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda ülkemizden ve dünyadan örnekler incelenerek Cittaslow üyesi olmanın olumlu ve olumsuz etkileri ortaya konulmuştur. Üyelik süreci devam eden Tokat'ın Zile ilçesinin üyelik potansiyeli değerlendirilmiş, şehir dokusu ve kimliğini koruyarak yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization is changing cities today and is increasingly affecting life at the local level. One of the views that emerged as a reaction to the speed and consumption-oriented lifestyle brought by globalization is the International Cittaslow Movement. Founded in Italy in 1999, the association offers a sustainable and multi-layered city model with various criteria for membership, aiming to increase the quality of life by preserving local identities in small settlements with a population of less than 50.000. The Cittaslow association is growing day by day by reaching new members and calling on cities to“slow down”. There are currently 18 member cities in Turkey. This study proposes to reflect on the negative impact of globalization on cities; It aims to evaluate the impact of the Cittaslow Movement on cities and lifestyles. In this context, the positive and negative effects of being a Cittaslow member were revealed by examining examples from our country and the world. Membership potential of Tokat's Zile district, whose membership process continues, was evaluated, and suggestions were presented to increase the quality of life by preserving the urban texture and identity.