Effects of addıng azolla and black soldıer fly larvae to common carp feeds on growth performance, meat qualıty, and blood components
Sazan balığı yemlerıne azolla ve kara asker sıneğı larvası eklenmesının büyüme performansı, et kalıtesı ve kan bıleşenlerı üzerındekı etkılerı
- Tez No: 993915
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
İki deneyde, soya fasulyesi küspesinin (SBM) Azolla pinnata (AP) ve kara asker sineği larvaları (BSFL) ile değiştirilmesinin, sazan balığının performansı, et kalitesi, davranışları, kan bileşenleri, yağ ve amino asit içeriği ve histolojisi üzerindeki etkileri değerlendirildi. 60 gün boyunca, 37 ila 39-gram ağırlığındaki 192 sazan balığı (Cyprinus carpio), oksijen ve sıcaklık kontrolü bulunan 24 laboratuvar tankına rastgele yerleştirildi, tank başına 8 balık. Balıklar, bir haftalık adaptasyondan sonra sabah ve akşam yemlendi. Deney-I'de üç grup vardı: 1: Kontrol diyeti (C, soya fasulyesi diyeti, Azolla yok), 2: %6 Azolla'nın SBM ile değiştirilmesi ve 3: %12. Deney-II grupları ise şunlardı: 1: Kontrol diyeti (C, soya fasulyesi diyeti, BSFL ilavesi), 2: %25 SBM yerine BSFL ve 3: %50 SBM yerine BSFL. Balıkların diyeti, canlı ağırlıklarının %3,5 ila %4'ü kadardı. Deney-I'de azolla verilen balıklarda son ağırlık, yem alımı, ağırlık artışı veya yem dönüşüm oranında herhangi bir değişiklik görülmedi (P > 0,05). Bununla birlikte, %6 azolla ile beslenen grubun diğer gruplara göre anlamlı derecede daha yüksek karkas ağırlığına sahip olduğu görüldü (P < 0,05). %6 azolla grubu ayrıca diğerlerinden daha iyi hayatta kaldı. Genel hayatta kalma oranı azolla ile beslenen gruplarda daha yüksekti. %6 ve %12 azolla grupları, kontrol gruplarına göre daha fazla kuru madde, protein, karbonhidrat ve yağ içeriyordu. Deneysel gruplarda et pH'sı değişmedi. Kontrol grubu, pişirme ve çözme sırasında en fazla ağırlık kaybını göstererek %6 ve %12 azolla gruplarını geride bıraktı. Deneysel gruplarda et renginde (L*, a*, b*) herhangi bir değişiklik görülmedi. %12 azolla grubu, %6 ve kontrol gruplarına göre daha yüksek toplam protein içeriğine sahipti, ancak kan parametreleri etkilenmedi. %12, %6 ve kontrol gruplarında yağ asidi ve amino asit seviyeleri daha yüksekti. Histopatolojik inceleme, %12 azolla grubunda daha fazla karaciğer dokusu, venöz genişleme, pankreas büyümesi, böbrek dokusu hasarı, iskelet kası atrofisi, küçük yaralanmalar, büzülme ve doku kaybı olduğunu gösterdi. %6 azolla ve kontrol gruplarında normal hücre yapısı görüldü. İkinci deneyde, %25 Kara Asker Sinek Larvası (BSFL) ile beslenen gruplarda son ağırlık, yem alımı, ağırlık artışı ve yem dönüşüm oranı arttı. Ek olarak, %25 BSFL grubu davranışsal iyileşmeler gösterdi (P < 0,05). Sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları BSFL ve kontrol gruplarında aynıydı. %25 BSFL grubunda kuru madde, protein ve kül içeriği arttı (P < 0,05), %50 grubunda ise daha iyi yağ içeriği görüldü (P < 0,05). Bununla birlikte, kontrol grubunda karbonhidrat içeriği daha yüksekti (P < 0,05). Pişirme ve çözme sırasında kayıp, kontrol grubunda (P < 0,05) %25 ve %50 BSFL gruplarına göre daha yüksekti. Deneysel gruplarda (kontrol, %25 ve %50 BSFL) et renginde değişiklik gözlenmedi. Kan değerleri kontrol, %25 ve %50 BSFL gruplarında sabitti. Sonuçlar, amino asit ve yağ asidi içeriğinde önemli iyileşmeler gösterdi (P < 0,05), en yüksek değerler %50 BSFL, %25 BSFL ve kontrol gruplarında gözlendi. Histolojik inceleme, kontrol grubunda karaciğer, pankreas, böbrek ve kas hücrelerinin hasar görmediğini gösterdi. %25 BSFL grubunda pankreas genişlemesi ve hipertrofisi vardı, ancak karaciğer hücrelerinde değişiklik yoktu. Hem böbrek atrofisi hem de kas lifi yırtılması tespit edildi. %50 BSFL grubunda normal iskelet kası lifi yapısı ve az miktarda pankreas, karaciğer ve böbrek hasarı vardı. Sonuçlar, Azolla ve kara asker sineği larvalarının balık yeminde soya fasulyesi ununun yerine kullanılabileceğini ve bazı büyüme özelliklerinde, et, yağ ve amino asit içeriğinde ve lezzetinde belirgin bir iyileşmeye yol açtığını göstermiştir. Bununla birlikte, yemdeki ikame seviyesi dikkate alınmalıdır çünkü Azolla veya kara asker sineği larvalarının oranındaki artış, organ fonksiyonlarını etkileyen ve balığın hayati dokularında bozulmaya neden olan fizyolojik sorunlara yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Two experiments evaluated the effects of replacing soybean meal (SBM) with Azolla pinnata (AP) and black soldier fly larvae (BSFL) on common carp performance, flesh quality, behaviors, blood components, fatty and amino acid content, and histology. For 60 days, 192 common carp (Cyprinus carpio) weighing 37 to 39 grams were randomly placed in 24 laboratory tanks with oxygen and temperature control, 8 fish per tank. The fish were fed morning and evening after one week of acclimatization. Experiment-I had three groups: 1: Control diet (C, soybean diet, no Azolla), 2: 6% Azolla replaced with SBM, and 3: 12%. The Experiment-II groups were: 1: Control diet (C, soybean diet, BSFL addition), 2: 25% SBM-replaced BSFL, and 3: 50% SBM-replaced BSFL. The diet of fish was 3.5% to 4% of their live weight. No change in final weight, feed intake, weight gain, or feed conversion ratio was seen in Experiment-I fish given azolla (P > 0.05). However, the group fed 6% azolla had significantly higher carcass weight compared to other groups (P < 0.05). The 6% azolla group also survived better than the others. Overall survival rate was higher in azolla-fed groups. The 6% and 12% azolla groups had greater dry matter, protein, carbohydrate, and fat than the control groups. Experimental groups had unchanged meat pH. The control group lost the most weight during cooking and thawing, surpassing the 6% and 12% azolla groups. No variations in meat color (L*, a*, b*) were seen in experimental groups. The 12% azolla group had a higher total protein content than the 6% and control groups, but blood parameters were unaffected. The 12%, 6%, and control groups had higher fatty acid and amino acid levels. Histopathological investigation showed the 12% azolla group had more liver tissue, venous dilation, pancreas enlargement, kidney tissue damage, skeletal muscle atrophy, small injuries, shrinkage, and tissue loss. Normal cell structure was seen in the 6% azolla and control groups. Groups fed 25% Black Soldier Fly Larvae (BSFL) enhanced final weight, feed intake, weight gain, and feed conversion ratio in the second experiment. Additionally, the 25% BSFL group showed behavioral improvements (P < 0.05). Hot and cold carcass weights were the same in BSFL and control groups. In the 25% BSFL group, dry matter, protein, and ash content rose (P < 0.05), while the 50% group showed better fat content (P < 0.05). However, the control group had higher carbohydrate content (P < 0.05). Loss during cooking and thawing was higher in the control group (P < 0.05) compared to the 25% and 50% BSFL groups. The experimental groups (control, 25%, and 50% BSFL) had no meat color change. Blood values were steady in control, 25%, and 50% BSFL groups. Results showed significant improvements in amino acid and fatty acid content (P < 0.05), with the greatest values observed in the 50% BSFL, 25% BSFL, and control groups. Histology showed undamaged liver, pancreas, kidney, and muscle cells in the control group. The 25% BSFL group had pancreatic dilatation and hypertrophy but unaltered liver cells. Both renal atrophy and muscle fiber rupture were detected. The 50% BSFL group had normal skeletal muscle fiber structure and little pancreatic, liver, and kidney damage. The results showed that Azolla and black soldier fly larvae can be substituted in fish feed as a replacement for soybean meal and lead to a noticeable improvement in some growth characteristics, meat, fatty and amino acid content and palatability. However, the level of substitution in the feed must be taken into account because an increase in the proportions of Azolla or black soldier fly larvae may lead to physiological problems that affect organ functions and cause disruption to the vital tissues of the fish.