Afetlerde görevli personelin koordinasyon sürecinde karşılaşılan etik sorunlara ilişkin algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perceptions of personnel assigned in disasters regarding ethical issues encountered in the coordination process
  1. Tez No: 993952
  2. Yazar: FİLİZ TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgelerinde görev yapan personelin koordinasyon süreçlerinde karşılaştığı etik sorunları belirlemek ve bu sorunların görevli personelin demografik ve mesleki özellikleri ile ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından afet bölgelerine görevlendirilen 419 personel ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen iki bölümlü anket formu ile toplanmış; SPSS 29.0 programında tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, ve Mann Whitney U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Etik sorun gözlemleri; mesleki unvan, eğitim durumu, görev yeri ve önceki afet deneyimi ile anlamlı ilişki göstermiştir. Cinsiyet, malzeme yeterliliği ve müdahaleye engel olma durumu ile anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sıklıkla dile getirilen sorunlar arasında kaynakların adil dağıtılmaması, koordinasyon eksikliğine bağlı müdahale gecikmeleri, yetki karmaşası ve sivil halk müdahalelerinden doğan riskler öne çıkmıştır. Araştırma, afet yönetiminde yalnızca teknik kapasitenin yeterli olmadığını; etik ilkelere ve insan haklarına duyarlı bir müdahale anlayışının da hayati öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Etik sorunlar, afet müdahale sürecinin hızını, etkinliğini ve toplumsal güveni doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, afet müdahale planlarına etik ilkeler ve insan onurunu önceleyen standartlar entegre edilmelidir. Tüm personel için zorunlu etik ve koordinasyon eğitimleri düzenlenmelidir. Yetki ve sorumluluk zinciri net olarak tanımlanmalı, görev çatışmaları önlenmelidir. Kaynak yönetiminde şeffaflık sağlanmalı; malzeme, ekipman ve personel dağıtımı adil yapılmalıdır. Sivil halkın afet bölgelerine katılımı kontrollü ve koordineli şekilde yürütülmelidir. Personelin etik ikilemler ve stresle başa çıkabilmesi için psikososyal destek mekanizmaları güçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the ethical issues encountered by personnel deployed in disaster areas during the coordination processes following the 6 February 2023 earthquakes centered in Kahramanmaraş, and to examine the relationship between these issues and the demographic and professional characteristics of the personnel. The research was carried out with 419 personnel assigned to disaster zones by the Disaster and Emergency Management Authority (AFAD). Data were collected using a two-part questionnaire developed by the researchers and analyzed with SPSS version 29.0, employing descriptive statistics, Chi-square test, t-test, and Mann Whitney U test, with a significance level set at p<0.05. Observations of ethical issues were found to be significantly associated with professional title, educational status, place of work, and previous disaster experience. No statistically significant differences were identified in relation to gender, adequacy of resources, or obstruction of intervention. Frequently reported problems included inequitable distribution of resources, delays in response due to coordination deficiencies, ambiguity in authority, and risks arising from the involvement of uncoordinated civilian volunteers. The findings reveal that in disaster management, technical capacity alone is insufficient; an approach grounded in ethical principles and sensitivity to human rights is also of critical importance. Ethical challenges directly affect the speed, effectiveness, and public trust in disaster response operations. Therefore, disaster response plans should integrate ethical principles and standards that prioritize human dignity. Mandatory ethics and coordination training should be provided for all personnel. Authority and responsibility chains must be clearly defined to prevent role conflicts. Transparency in resource management should be ensured, and the distribution of materials, equipment, and personnel should be conducted fairly. Civilian participation in disaster areas should be regulated and coordinated. Psychosocial support mechanisms should be strengthened to help personnel cope with ethical dilemmas and stress.