Meme kanseri nedeniyle intraglandüler flep tekniği ile üst dış kadranektomi yapılan hastalarda boost dozunda intraoperatif radyoterapinin yara komplikasyonlarına etkisi
The effect of intraoperative boost dose radiotherapy on wound complications in breast cancer patients operated with upper outer quadrantectomy by using intraglandular flap mobilization technique
- Tez No: 993951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GÜLÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmada, intraoperatif radyoterapi (İORT) uygulamasının teknik yönleri ve erken dönem yara komplikasyonları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yöntemler 2013–2014 yılları arasında üst dış kadranektomi ve intraglandüler flep mobilizasyonu uygulanarak opere edilen ve İORT verilen ardışık 50 hasta çalışmaya dâhil edildi. Yirmi bir hastaya 10 Gy dozunda boost radyoterapi uygulandı. Kontrol grubunu, aynı cerrahi teknikle opere edilen ancak İORT uygulanmayan 29 hasta oluşturdu. Bulgular Hastaların medyan yaşı 51,5 ± 10,9 yıl idi. Ortalama spesimen ağırlığı 266 ± 83 g olarak saptandı. Donmuş kesit (frozen section) ile yapılan cerrahi sınır değerlendirmesinde tüm hastalarda cerrahi sınırlar negatifti. Ancak kalıcı (permanent) kesit incelemesinde dört hastada pozitif cerrahi sınır raporlandı. Erken postoperatif komplikasyonlar açısından gruplar karşılaştırıldığında; seroma gelişimi İORT grubunda 6 hastada (%28,5), kontrol grubunda ise 2 hastada (%6,8) gözlendi. Cerrahi alan enfeksiyonu (CAE) İORT grubunda 5 hastada (%23,8) saptanırken, kontrol grubunda CAE izlenmedi. Gecikmiş yara iyileşmesi İORT grubunda 7 hastada (%33,3), kontrol grubunda ise 2 hastada (%6,8) görüldü. Hematom kontrol grubunda 2 hastada (%6,8) gelişirken, İORT grubunda hematom saptanmadı. Minör yara ayrışması İORT grubunda 1 hastada (%4,7) gözlenirken, kontrol grubunda yara ayrışması izlenmedi. Sonuç Bu çalışmada, onkoplastik meme cerrahisi uygulanan hastalarda İORT'nin seroma oluşumu, cerrahi alan enfeksiyonu ve gecikmiş yara iyileşmesi insidansını artırarak yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebileceği sonucuna varılmıştır. Özellikle İORT uygulamasına yeni başlayan merkezlerde, artmış farkındalık ve koruyucu önlemlerin alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim In this study, the technical aspects of intraoperative radiotherapy (IORT) application and its effect on early wound complications were evaluated. Methods Fifty consecutive patients operated with upper outer quadrantectomy and intraglandular flap mobilisation and given IORT between 2013 and 2014 were included. Radiotherapy at a boost dose of 10 Gy was given to 21 patients. The control group consisted of 29 patients who were operated with the same surgical technique but were not given IORT. Results The median age of the patients was 51.5±10.9 years. The average specimen weight was 266±83 g. The surgical resection margin evaluation with frozen section was negative in all patients. Four patients were reported to have involved margins at permanent sections. When both groups were compared in terms of early postoperative complications, there were 6 (28.5%) patients with seroma in the IORT group and 2 patients (6.8%) in the control group. While 5 (23.8%) patients were seen to have surgical site infection (SSI) in the IORT group, there was no SSI in the control group. There were 7 (33.3%) patients with delayed wound healing in the IORT group and 2 patients (6.8%) in the control group. While 2 (6.8%) patients had hematoma in the control group, there was no hematoma in the IORT group. While one (4.7%) patient was seen to have minor wound dehiscence in the IORT group, there was no wound dehiscence in the control group. Conclusion In this study, we concluded that IORT may negatively impact wound healing by increasing the incidence of seroma, SSI, and delayed wound healing in patients undergoing oncoplastic breast surgery. Increased awareness and preventive measures are necessary, especially in centers newly implementing IORT.