Göçmen kaçakçılığı (TCK md. 79)
Immigrant smuggling (TCK md. 79)
  1. Tez No: 993953
  2. Yazar: İLKNUR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERSİN ORALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Coğrafi konumu itibarıyla Asya, Avrupa ve Afrika arasında stratejik bir geçiş noktası üzerinde bulunan Türkiye, göç yollarının kesişiminde yer alması sebebiyle hem hedef ülke hem de transit ülke olarak göç hareketlerinde kritik bir rol üstlenmektedir. Özellikle son yıllarda, bölgesel çatışmalar, ekonomik krizler ve siyasi istikrarsızlıklar Türkiye üzerinden Avrupa'ya yönelen düzensiz göç akışını artırmış; bu durum göçmen kaçakçılığı faaliyetlerinin yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Çalışmada, göç olgusunun neden olduğu toplumsal ve güvenlik temelli sorunlar ile göçmen kaçakçılığının organize suç örgütleri üzerinden aldığı şekil analiz edilmiştir. Türkiye'nin, göçmen kaçakçılığıyla mücadelede sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası arenada da aktif rol oynadığı; başta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, 1951 Cenevre Sözleşmesi ve 1967 Protokolü, Palermo Sözleşmesi ve ek protokoller, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile FRONTEX iş birlikleri olmak üzere birçok uluslararası belge ve mekanizma kapsamında yükümlülük üstlendiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda Türkiye, hem hukuki hem de diplomatik düzeyde, göçmen kaçakçılığına karşı çok boyutlu bir mücadele yürütmekte; güvenlik önlemleri, yasal düzenlemeler ve uluslararası iş birliği mekanizmaları aracılığıyla bölgesel ve küresel güvenliğe katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location at a strategic crossroads between Asia, Europe, and Africa, Turkey occupies a critical role in migration movements as both a destination country and a transit country. In recent years, regional conflicts, economic crises, and political instability have increased the irregular migration flows directed toward Europe through Turkey, creating a fertile ground for the proliferation of migrant smuggling activities. The study analyzes the social and security-related challenges caused by migration, as well as the forms migrant smuggling takes through organized crime networks. It has been determined that Turkey plays an active role in combating migrant smuggling not only at the national level but also in the international arena; notably, it assumes obligations under numerous international instruments and mechanisms, including the Universal Declaration of Human Rights, the 1951 Geneva Convention and its 1967 Protocol, the Palermo Convention and its additional protocols, the European Convention on Human Rights, and cooperation with FRONTEX. In this regard, Turkey pursues a multifaceted struggle against migrant smuggling at both legal and diplomatic levels, contributing to regional and global security through security measures, legal regulations, and mechanisms of international cooperation.