Hidrostatik yağlamalı taşlama tezgahının taşlama parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of grinding parameters on surface roughness of hydrostatic lubricated grinding machine
  1. Tez No: 993960
  2. Yazar: FATMA GÖKÇEN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Silindirik Taşlama Makineleri, gıda sektöründe un ve yağ öğütme merdaneleri gibi öğütme valslerinin yüksek hassasiyetle ve stabil bir şekilde işlenmesi amacıyla kullanılırlar. Bu makineler; konik, bombeli veya karmaşık form taşlama işlemlerini gerçekleştirme yeteneğine sahip olmakla birlikte fener millerinin yataklanmasında hidrodinamik yağlama kullanıldığında, vals silindiri taşlanırken durma ve hareket etkileşimi nedeniyle sürtünme, ısınma ve aşınma gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu sorunları aşmak için hidrodinamik yağlamalı yataklamadan hidrostatik yağlamalı yataklamaya geçiş ile birlikte vals silindiri teknik verilerinde belirsizlikler yaratmasına rağmen önemli bir dönüşüm sağlamıştır. Bu tez çalışması çerçevesinde, özellikle değirmen vals silindirleri için geliştirilmiş hidrostatik yağlamalı yataklama sistemine sahip taşlama tezgahlarının yüzey pürüzlülük değişkenliklerine yönelik sonuçların elde edilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda, hidrostatik yatak geometrisinin, fener mili tasarımındaki güncellemelerle birlikte imalata olan etkileri ele alınacaktır. 250x1000 mm ve 250x1250 mm ölçülerindeki değirmen vals silindirlerinde, NK kalite Alüminyum Oksit ve SCG kalite Silikon Oksit taşlama taşları kullanılarak, 50-60 bar basınçla yapılan taşlama işlemlerinin vals silindirlerinin yüzey pürüzlülük değerlerine etkisi analiz edilecek ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca kontrol sistemlerinin ve basınç ceplerinin incelenerek bu sistemlerin hidrolik devre şeması üzerinden değerlendirmeleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cylindrical Grinding Machines are used in the food industry for the precise and stable machining of grinding rolls, such as flour and oil milling rollers. These machines are capable of performing conical, crowned, or complex form grinding operations. However, when hydrodynamic lubrication is employed in the spindle bearings, issues such as friction, heating, and wear may occur during the grinding of the rolls due to the stop-and-move interactions. To overcome these challenges, the transition from hydrodynamic to hydrostatic lubrication bearings has brought about a significant improvement, although it has also introduced certain uncertainties in the technical specifications of the rolls. Within the scope of this thesis, it is planned to obtain results regarding the variations in surface roughness using grinding machines equipped with hydrostatic lubrication bearing systems, which have been specifically developed for mill rolls. In this context, the effects of hydrostatic bearing geometry, along with the design updates in the spindle, on manufacturing will be addressed. The study will analyze and comparatively evaluate the effects of grinding operations carried out under 50–60 bar pressure on mill rolls of 250x1000 mm and 250x1250 mm, using NK-grade Aluminum Oxide and SCG-grade Silicon Oxide grinding wheels, on the surface roughness values of the rolls. Furthermore, control systems and pressure pockets will be examined, and their evaluations will be made through the hydraulic circuit diagram.