Endoplazmik retikulum stresinde rol oynayan CHOP geninin (DDIT3) CRISPR/Cas9 sistemi aracılığıyla diyabet ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between diabetes and the CHOP (DDIT3) gene involved in endoplasmic reticulum stress using the CRISPR/Cas9 system
  1. Tez No: 993959
  2. Yazar: ZEYNEP ERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN BAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet patogenezinde ER stresi önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez kapsamında, MIN6 pankreatik β hücre hattında ER stresinin tunikamisin ile indüklenme koşulları MTT ve RT-PCR analizleri ile belirlenmiştir. ER stresinin artması, UPR yolağını aktive ederek bir transkripsiyon faktörü olan CHOP protein ekspresyonunun güçlü bir şekilde indüklenmesine ve bu sayede hücrede stres–apoptoz dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. CHOP proteinini kodlayan CHOP geninin CRISPR/Cas9 sistemleri aracılığıyla silinmesinin ER stresi etkilerini gidereceği hipotezine dayanarak yapılan çalışmalarda, CHOP geni başarılı bir şekilde silinmiş ve ER stresinin indüklendiği ve indüklenmediği koşullarda, ek olarak stres oluşturulmadan önce ve oluşturulduktan sonra yapılan bu gen düzenlemenin pankreatik β hücrelerinde, RT-PCR analizleri ile diyabet ile ilişki gen ifadelerinin değişimi incelenmiştir. Buna ek olarak diyabet patogenezinde merkezi bir rol oynayan ER stresinin, glukoz uyarılı insülin sekresyonu üzerinde etkileri ELİSA analizleri ile incelenmiştir. Bu bulgular ile CHOP proteinini hedef alan gen düzenleme yaklaşımlarının diyabet patojenezindeki etkileri üzerinde literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir. Tunikamisin ile oluşturulan ER stresinin MIN6 hücre hattında diyabetle ilişkili incelenen birçok genin ekspresyonunu artırdığı gösterilmiştir. Elde edilen bulgular, CHOP silinmesinin hücrelerdeki stres yükünü azalttığını, stresle ilişkili genlerin (IGF2BP2, CDKAL1, HNF1A, TCF7L2) ekspresyon profillerini dengelediğini ve özellikle insülin sekresyonunun korunmasına katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ER stress plays a critical role in the pathogenesis of diabetes. In this thesis, the induction conditions of ER stress in the MIN6 pancreatic β-cell line were determined using MTT and RT-PCR analyses following tunicamycin treatment. Increased ER stress activates the UPR pathway, leading to a strong induction of CHOP protein expression—a transcription factor—and consequently disrupting the cellular stress–apoptosis balance. Based on the hypothesis that CRISPR/Cas9-mediated deletion of the CHOP gene, which encodes the CHOP protein, may alleviate the effects of ER stress, CHOP was successfully knocked out, and changes in the expression of diabetes-related genes were examined under conditions with and without ER stress, as well as before and after stress induction, using RT-PCR analyses. Additionally, the effects of ER stress—which plays a central role in diabetes pathogenesis—on glucose-stimulated insulin secretion were evaluated using ELISA analyses. Through these findings, it was aimed to contribute to the literature regarding the impact of gene-editing approaches targeting CHOP on diabetes pathogenesis. The results demonstrated that tunicamycin-induced ER stress increased the expression of several diabetes-related genes in the MIN6 cell line. Moreover, the findings indicate that CHOP deletion reduces cellular stress burden, stabilizes the expression profiles of stress-associated genes (IGF2BP2, CDKAL1, HNF1A, TCF7L2), and particularly contributes to the preservation of insulin secretion.