Prostat kanser eksozom ve immünoglobülin g tayini için optik ve elektrokimyasal tabanlı biyosensör platformlarının geliştirilmesi
Development of optical and electrochemical biosensor platforms for the detection of prostate cancer exosomes and immunoglobulin
- Tez No: 993980
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TAMER, PROF. DR. HAKAN ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, eksozom ve IgG için yenilikçi ve hassas biyosensör platformları geliştirilmiştir. Çalışmada, çevre dostu kağıt tabanlı Yüzeyde Zenginleştirilmiş Raman Spektroskopisi (YZRS) platform kullanılarak eksozom tayini gerçekleştirilmiştir. Kağıt platformlar nanostar şeklinde altın nanopartiküllerle modifiye edilip anti-CD9 antikoru ile konjuge edilmiştir; bu sayede eksozomlar kağıt platform yüzeyinde etkin şekilde yakalanabilmiştir. Sandviç yapısında immünoassay tasarımı, AuNÇ@DTNB@anti-CD9 YZRS etiketi ile gerçekleştirilmiş ve tek damla modeli kullanılarak sadece 2.0 µL numune ile analiz yapılmıştır. Geliştirilen tek damla kağıt tabanlı YZRS immüno analiz çalışması, 1,0×10³ ile 1,0×10⁹ eksozom partikül/mL arasında doğrusal bir aralık göstermiş ve korelasyon katsayısı (R²) 0,9903 olarak bulunmuştur. Tespit limiti 9,9×10¹ eksozom partikül/mL olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, yapay idrar örneklerine konsantrasyonu bilinen eksozom eklenerek çalışılmıştır ve sistemin doğruluğu ortalama %95,1 geri kazanım değeri elde edilmiştir. İkinci olarak, eksozomların örneklerden etkin izolasyonunu sağlamak amacıyla manyetik nanopartikül-mikroçip tabanlı bir biyosensör geliştirilmiştir. Geliştirilen biyosensörün analitik performansı, 1.0×10² – 1.0×10¹⁰ partikül/mL aralığında geniş doğrusal aralık, 0,14×10¹ partikül/mL düşük tespit limiti ve yüksek korelasyon (R² = 0.997) ile değerlendirilmiştir. Son olarak, yatay akışlı test şeridi üzerinde IgG tayini için geliştirilen elektrokimyasal yöntemde, AuNP'lerden elde edilen sinyalleri kantitatif olarak ölçülmüş ve İnsan IgG tayininde yüksek duyarlılık sağlamıştır (Tespit limiti = 0,8 ng/mL). Elde edilen sonuçlar, geliştirilen YZRS tabanlı ve elektrokimyasal biyosensör platformlarının, biyolojik örneklerde hızlı, hassas ve güvenilir analiz imkânı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, innovative and sensitive biosensor platforms were developed for the detection of exosomes and IgG. Exosome determination was performed using an environmentally friendly paper-based Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) platform. The paper substrates were modified with gold nanostar nanoparticles and conjugated with anti-CD9 antibodies, enabling efficient capture of exosomes on the paper surface. A sandwich-type immunoassay was designed using an AuNS@DTNB@anti-CD9 SERS tag, and analyses were carried out using a single-drop model with only 2.0 µL of sample. The developed single-drop paper-based SERS immunoassay exhibited a linear response in the range of 1.0 × 10³ to 1.0 × 10⁹ exosome particles/mL, with a correlation coefficient (R²) of 0.9903. The limit of detection was determined to be 9.9 × 10¹ exosome particles/mL. Accuracy of the system was evaluated by spiking artificial urine samples with known concentrations of exosomes, yielding an average recovery of 96.7%. Secondly, a magnetic nanoparticle–microchip-based biosensor was developed to enable efficient isolation of exosomes from samples. The analytical performance of the biosensor demonstrated a wide linear range of 1.0 × 10² to 1.0 × 10¹⁰ particles/mL, a low detection limit of 0.14 × 10¹ particles/mL, and a high correlation coefficient (R² = 0.997). Finally, in the electrochemical method developed for IgG determination on a lateral flow test strip, signals obtained from AuNPs were quantitatively measured, providing high sensitivity for human IgG detection (limit of detection = 0.8 ng/mL). Overall, the results demonstrate that the developed SERS-based and electrochemical biosensor platforms offer rapid, sensitive, and reliable analytical capabilities for biological samples.