6 Şubat Kahramanmaraş Depreminden etkilenen ailelerin gıda güvencesi ile 0-23 aylık bebeklerinin beslenme durumu ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between food security of families affected by the 6 February Kahramanmaraş Earthquake and the nutritional status of their 0–23-month-old infants
- Tez No: 993981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA NAVRUZ VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen bölgelerdeki geçici yaşam alanlarında yaşayan hanelerin gıda güvencesi durumunu ve 0–23 aylık bebek ve küçük çocukların beslenme ile büyüme durumlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Hatay ve Gaziantep illerindeki geçici yaşam alanlarında yaşayan anneler ve 0-23 aylık bebekleri ile yürütülmüştür. Bebek ve küçük çocukların 24 saatlik besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Hanelerin %52,5'i asgari ücret veya altında gelire sahiptir. Gıda güvencesi, Besin Güvencesizliği Deneyim Ölçeği (FIES) ve Hanehalkı Gıda Güvencesi Anket Modülü (HFSSM) kullanılarak değerlendirilmiştir. Annelerin FIES'e göre %21,4'ünün besin güvencesi sağlanmış olup %22,9'unda hafif, %50,0'sinde orta ve %5,7'sinde şiddetli besin güvencesizliği saptanmıştır. Hanelerin HFSSM'ye göre %21,4'ü gıda güvencesi olan, %41,4'ü gıda güvencesi açısından risk altında olan, %27,1'i açlık sınırında olmayan gıda güvencesizliği, %8,6'sı orta derecede açlığın olduğu gıda güvencesizliği ve %1,5'i ciddi düzeyde açlığın olduğu gıda güvencesizliği sınıfında yer almıştır. Bebeklerin %19,4'ü 37. haftadan önce doğmuştur. Bebek ve küçük çocukların %11,6'sında bodurluk, %2,9'unda zayıflık, %1,4'ünde düşük kiloluluk saptanmıştır. Bebeklerin %58,6'sı doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmiştir. Bebek ve küçük çocukların yaşa göre baş çevresi Z-skorları ile FIES puanları arasında istatistiksel olarak negatif yönlü anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (r=-0,255, p=0,038). Tavuk, balık ve kırmızı et günlük ortalama tüketiminin 6-11 aylık bebeklerde 1,94±5,72 g, 12-23 aylık küçük çocuklarda 0,83±3,54 g olduğu belirlenmiştir. Bebek ve küçük çocukların %33,3'ünün önerilen demir gereksinmesini 0-25. persentil aralığında karşıladığı belirlenmiştir. Deprem öncesine kıyasla deprem sonrasında genellikle kırmızı et tüketenlerin oranı %48,5'ten %17,9'a, beyaz et tüketenlerin oranı %63,2'den %43,3'e ve meyveyi sık tüketen kadınların oranı %68,2'den %48,5'e düştüğü saptanmıştır. Çalışma bulguları, depremin gıda güvencesi ile bebek ve küçük çocuk beslenmesi üzerinde olumsuz etkilerle ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, depremden etkilenen hanelerde gıda güvencesi ile anne, bebek ve küçük çocuk beslenmesini desteklemeye yönelik politika ve uygulamaların geliştirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the food security status of households living in temporary living areas in regions affected by the 6 February Kahramanmaraş earthquakes and the nutritional and growth status of infants and young children aged 0–23 months. The research was carried out with mothers and infants and young children aged 0–23 months living in temporary living areas in the provinces of Hatay and Gaziantep. 24-hour dietary intake records and anthropometric measurements of infants and young children were obtained. Of the households, 52,5% have an income at or below the minimum wage. Food security was assessed using the Food Insecurity Experience Scale (FIES) and the Household Food Security Survey Module (HFSSM). According to FIES, 21,4% of mothers were food secure, while 22,9% had mild, 50,0% had moderate, and 5,7% had severe food insecurity. According to HFSSM, 21,4% of households were food secure, 41;4% were at risk of food insecurity, 27,1% were food insecure without hunger, 8,6% were food insecure with moderate hunger, and 1,5% were classified as food insecure with severe hunger. Of the infants, 19,4% were born before 37 weeks of gestation. Stunting, wasting, and underweight were identified in 11,6%, 2,9%, and 1,4% of infants and young children, respectively. Of the infants, 58,6% were breastfed within the first hour after birth. A statistically significant negative correlation was identified between age-for-head circumference Z-scores of infants and young children and FIES scores (r=- 0,255, p=0,038). The mean daily consumption of chicken, fish, and red meat was 1,94±5,72 g among infants aged 6–11 months and 0,83±3,54 g among young children aged 12–23 months. It was determined that 33,3% of infants and young children met the recommended iron requirement within the 0–25th percentile range. Compared to the pre-earthquake period, the proportion of those who generally consumed red meat decreased from 48,5% to 17,9%, the proportion of those who generally consumed white meat decreased from 63,2% to 43,3%, and the proportion of women who frequently consumed fruit decreased from 68,2% to 48,5% in the post-earthquake period. The study findings indicate that the earthquake may be associated with adverse effects on food security and infant and young child feeding. Accordingly, the development of policies and practices to support food security and maternal, infant, and young child nutrition in households affected by the earthquake is important.