Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile umutsuzluk ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction and hopelessness in young adults
- Tez No: 993993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile umutsuzluk ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-30 yaş aralığında olan 185 kadın, 50 erkek, toplamda 235 genç yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada Sosyo-Demografik bilgi formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler bağımsız örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H Testi ile Pearson korelasyon kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik değişkenlere göre yapılan analizler sonucunda, cinsiyet açısından yapılan karşılaştırmalarda, erkek katılımcıların umutsuzluk, motivasyon kaybı ve gelecek ile ilgili beklentiler alt boyutlarında kadınlara göre anlamlı derecede daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Medeni durum açısından yapılan analizlerde, bekar bireylerin evlilerle kıyasla bu alt boyutlara göre daha yüksek puanlar aldığı saptanmıştır. Yaş grupları arasında, 18-24 yaş grubunun sosyal medya bağımlılığı düzeyi, 25-30 yaş grubuna göre daha yüksektir. Gelir durumu açısından, gelir düzeyi giderinden düşük olan bireylerin sosyal medya bağımlılığı puanları, geliri giderine denk bireylere göre anlamlı olarak daha yüksektir. Araştırmanın temel bulgularına göre, sosyal medya bağımlılığı ile umutsuzluk, gelecek ile ilgili duygular ve motivasyon kaybı arasında pozitif yönlü, düşük düzeyde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, gelecek beklentileri ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu durum, sosyal medya kullanımının bireylerin duygusal denge ve içsel motivasyonunu olumsuz etkileyebileceğini; ancak uzun vadeli umut sistemine doğrudan zarar vermediğini düşündürmektedir. Umutsuzluk düzeyinin erkekler ve bekar bireylerde daha yüksek olması, bu gruplara özel psiko-eğitim programlarının geliştirmesini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction and hopelessness in young adults. The sample of the study consisted of 185 females and 50 males, a total of 235 young adults between the ages of 18-30. Socio-demographic information form, Beck Hopelessness Scale (BHS) and Social Media Addiction Scale (SMAS) were used in the study. The data obtained from the scales were analyzed using independent sample t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H Test and Pearson correlation. As a result of the analyses conducted according to demographic variables, it was observed that male participants had significantly higher scores than female participants in the sub-dimensions of hopelessness, loss of motivation and expectations for the future. Comparisons made in terms of marital status analyses revealed that single individuals scored higher on these sub-dimensions compared to married individuals. Among age groups, the social media addiction level of the 18-24 age group is higher than the 25-30 age group. In terms of income status, the social media addiction scores of individuals whose income level is lower than their expenses are significantly higher than those of individuals whose income is equal to their expenses. According to the main findings of the study, there are positive, low-level significant relationships between social media addiction and hopelessness, feelings about the future and loss of motivation. On the other hand, no significant relationship was found between future expectations and social media addiction. This suggests that social media use may negatively affect individuals' emotional balance and intrinsic motivation; however, it does not directly harm the long-term hope system. The fact that the level of hopelessness is higher in men and single individuals makes it necessary to develop special psycho-educational programs for these groups.