Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda sosyodemografik, biyokimyasal özelliklerin ve kemik metabolizmasının değerlendirilmesi
Assessment of sociodemographic, biochemical characteristics and bone metabolism in children with chronic renal failure
  1. Tez No: 993996
  2. Yazar: SÜMEYRA ÖZDEMİR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik böbrek yetersizliği (KBY) tanısı alan hastalarda kemik hastalığı sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kronik böbrek yetersizliğinde ortaya çıkan tüm kemik hastalıkları için genel tanımlama renal osteodistrofi (ROD)' dir. KBY olan hastaların renal replasman yöntemleri ile yaşam sürelerinin uzatılabilmesi sonucu renal osteodistrofi morbiditede büyük önem kazanmıştır. Çalışmamız KBY nedeni ile takipli olan hastalarınkemik mineral yoğunluklarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Nefroloji polikliniğinden 01.01.2011-31.12.2012 tarihleri arasında Kronik Böbrek Yetersizliği tanısıyla takiplerine devam eden 71 hasta (27 erkek, 44 kız) alındı. Hastalar almakta oldukları tedaviler, kemik sağlıkları ve kemik sağlığına etkili olabilecek faktörler açısından değerlendirildi. Hastaların dosya kayıtlarından primer tanıları, tanı tarihleri, tanı yaşları, tanı anındaki ağırlık ve boy ölçümleri, şu anki ağırlık ve boy ölçümleri, kemik yaşları, kronolojik yaşları ile kemik yaşları arasındaki fark, tanı anındaki GFR değerleri, şu anki GFR değerleri, KBY evreleri ve ek hastalıkları olup olmadığı kaydedildi. Almış oldukları D vitamini, kalsiyum, steroid ve immunsupresif tedavileri tespit edildi, D vitamini tedavi süreleri kaydedildi. Diyaliz olup olmadıkları, diyaliz modalite ve süreleri tespit edildi. Puberteleri Tanner evrelerine göre değerlendirildi. Hastaların kırık öyküsü, hastalık öncesi ve tedavi döneminde aktivite durumları, ailelerinde osteoporoz olup olmadığı, ailelerin sosyoekonomik düzeyleri sorgulandı. Günlük ortalama kalsiyum tüketimleri (mg/gün) olarak hesaplandı. Laboratuar incelemelerinde en son üre, kreatinin, albumin, Ca, P, ALP, CaxP, PTH, 25 OH D vitamini değerleri kaydedildi. Kemik mineral yoğunluğu, lomber bölgeden (L1-L4) Dual Enerji X-Ray Absorbsiyometri (DEXA) yöntemi ile ölçüldü. Hastalarımızın 27'si erkek (%38), 44'ü kız (%62) idi. Hastalarımızın KMY ortalamaları normal grupta 0,89±0,16, osteopenik grupta 0,82±0,17, osteoporotik grupta 0,69±0,13 saptandı. Z skoru ortalaması normal grupta -0,02±0,63, osteopenik grupta -1,41±0,27, osteoporotik grupta -2,7±0,49saptandı. Bu hastaların 30'unda (%42,2) Z skoru normal, 17'sinde (%24) osteopeni , 24'ünde (%33,8) ise osteoporoz saptandı. KMY değerleri ile boy, kilo ve BMİ arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Hastalarımızın yaş ortalaması 13,057±2,95 idi. Gruplara göre değerlendirildiğinde yaş ortalamaları normal grupta 11,99±2,58, osteopenik grupta 13,25±3,49, osteoporotik grupta 14,2±2,62 idi.Osteoporotik grubun yaş ortalamaları normal gruptan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. KMY ile cinsiyet ve puberte arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Çalışmamızda tanı anında hastaların 39'unun(%55) boy persantili <3p, 42'sinin (%59) kilo persantili <3p idi. Çalışma anında bakılan değerlerde ise hastaların 34'ünün (%48) boy persantili <3p ve 28'inin (%39) kilo persantili <3p olarak saptandı. Osteoporotik grupta <3p hasta varlığı normal ve osteopenik gruplardan yüksek bulundu. Hastalarımızın 35'inin (%49) kronolojik yaş-kemik yaşı farkı 1 yıl ve daha fazla idi. Kemik yaşı geri olan hastaların KMY'leri istatiksel anlamlı olarak daha düşük bulundu. Hastalarımızın KBY evreleri, diyaliz tedavisi almaları, KBY ve diyaliz süreleri ile osteopeni sıklığında istatiksel olarak anlamlı ilişki gözlenmedi. Ailede osteoporoz varlığı, hastaların kırık öyküsü varlığı ve ailelerin sosyoekonomik düzeyleri karşılaştırılıdığında gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. 9 (%13) hastamızda parapleji ve 1 hastamızın aktivite düzeyinde azalma mevcuttu. Paraplejik hastaların 1'inde osteopeni, 8'inde osteoporoz olduğu saptandı. Günlük kalsiyum alımları ile osteopeni sıklığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Hastalarımızın 51'inde (%72) şiddetli D vitamini yetersizliği, 14'ünde (%20) D vitamini yetersizliği olduğu ve 6'sının (%8) D vitamini düzeylerinin yeterli düzeyde olduğu görüldü. Çalışmamızda kronik böbrek yetersizliği hastalığın erken evrelerinden itibaren kemik sağlığını olumsuz yönde etkilendiğini gözledik. Bu sebeple KBY hastalarının kemik sağlıklarının rutin olarak değerlendirilmesini öneriyoruz. Kronik böbrek yetersizliği tanısı olan, özellikle büyüme gelişme geriliği olanlar, kemik yaşı geri olanlar, paraplejik olan ve fizik aktivitesi azalmış olanlar ve yaşları büyük olanların kemik sağlıkları mutlaka değerlendirilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Bone disease are frequently seen in patients with chronic renal failure. Common identification of all the bone diseases that occur in chronic renal failure is renal osteodystrophy (ROD). As a result of longer average life expectancy with renal replacement methods in patients with chronic renal failure, renal osteodystrophy has gained a great importance in morbidity. This study was performed to evaluate bone mineral density in patients with chronic renal failure. A total of 71 children (27 (38%) male, 44 (62%) female) who were followed up with chronic renal failure in Pediatric Nephrology Department of Istanbul Medeniyet University between 1 January 2011 and 31 December 2012 were included to this study. The madications and bone health of these patients and factors that may affect bone health were all investigated. Primary diagnosis, date of diagnosis, age at diagnosis, height and weight measurements at the time of diagnosis, the current weight and height measurements, bone ages, the difference between chronological age and bone ages, GFR values at diagnosis, the current GFR values, stages of CRF and additional diseases were recorded. Vitamin D, calcium, steroids and immunosuppressive therapies were determined. Vitamin D treatment periods were recorded. Whether or not they have dialysis, dialysis modalities and durations were determined. Tanner stages of puberty were evaluated. History of fracture, physical activity levels before and during therapy, family history of osteoporosis, socioeconomic status of families were questioned. The average daily calcium intake (mg / day) was calculated. Laboratory studies of the latest urea, creatinine, albumin, Ca, P, ALP, Ca x P, PTH, 25 OH vitamin D values were recorded. Bone mineral density was measured at lumbar spine (L2-L4) by DEXA. 27 (38%) of the children were male, 44 (62%) of them were female. The mean BMD was in normal group 0.89 ± 0.16, in osteopenic group 0.82 ± 0.17 and in osteoporotic group 0.69 ± 0.13. Mean Z score was -0.02 ± 0.63 in normal group, -1.41 ± 0.27 in osteopenic group, -2.7 ± 0.49 in osteoporotic group. 30 (42.2%) of these patients' Z score was normal, 17 (24%)of them had osteopenia and 24 (33.8%)of them had osteoporosis. There was statically significant positive correlation between BMD values and height, weight, BMI values of patients. The average age of the patients was 13.057 ± 2.95. If mean age were evaluated according to groups the mean age was 11.99 ± 2.58 in normal group, 13.25 ± 3.49 in osteopenic group and 14.2 ± 2.62 in osteoporotic group. The mean age of the osteoporotic group was significantly higher than the normal group. There was no significant relationship between BMD and gender and between BMD and puberty. In our study, at the time of diagnosis, 39 (55%) patients' height percentiles were under 3p and 42 (59%) patients' weight percentiles were under 3p. Evaluation of the current measurements, 34 (48%) patients' height percentiles were under 3p and 28 (39%) patients' weight percentiles were under 3p. In the osteoporotic group the patients whose height and weight percentile values were under 3. percentile were significantly higher than the normal and osteopenic groups. In 35 (49%) patients the difference between chronological age and bone age was 1 year and more. BMD was found statistically lower in patients who had retardation in bone age. There was no significant relationship between frequency of osteopenia and stages of chronic renal failure, receiving dialysis treatment, duration of chronic renal failure and duration of dialysis. When the presence of family history of osteoporosis, fracture history of patients and socioeconomic status of families were compared between groups, no significant differences were determined. 9 (13%) patients had paraplegia and 1 patient had reduction in the level of physical activity. In paraplegic patients, 1 of them had osteopenia and 8 of them had osteoporosis. There was no significant relationship between daily calcium intake and frequency of osteopenia. 51 (72%) patients had severe vitamin D deficiency, 14 (20%) patients had vitamin D deficiency and 6 (8%) patient were found to be adequate vitamin D levels. In this study, we observed that from early stages of chronic renal failure, bone health was adversly affected. For this reason, we recommend the routine evaluation of bone health in patients with CRF.Who are diagnosed with chronic renal failure, especially in those who had growth retardation and bone age retardation and paraplegia or decreased physical activity and those who were older age should be definitely evaluated for bone health. And necessary measures should be taken.