Suç ekonomisi içinde kara paranın yeri ve ekonomi üzerine etkileri
The place of black money in crime economics and impacts on economy
  1. Tez No: 994037
  2. Yazar: ZİYA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Suç ekonomisi, her türlü gayri meşru (yasa dışı) yoldan elde edilen ancak ekonomik bir faaliyet sonucu oluşan bir değer olup ekonomik bir takım sebep sonuç ilişkilerini bünyesinde barındırmaktadır. Suç ekonomisinin konusunu oluşturan yasa dışı faaliyetlerden elde edilen ve kara para olarak adlandırılan gelirler ise günümüzde göz ardı edilemez miktarda ekonomilerde yer almaktadır. Ancak bu gelirler yasal yollardan ülke ekonomilerine dâhil olmadıklarından, ekonomiler açısından sürdürülebilir bir girdi kalemi olamayacağı gibi yeni ekonomik sorunları ve hukuk ihlallerini beraberinde getirecek sorun alanı oluşturacaktır. Bu bakımdan kara para konusunun irdelenmesi sürdürülebilir bir iktisadi büyüme ve kalkınma açısından önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında; suç, suç ekonomisi, suç ekonomisinin yaşam alanı izah edilerek bu ekonomide oluşan kara paranın tanım ve teorik çerçevesi belirlenmiş, kara para aklama yöntemleri, kara paranın ekonomi üzerindeki etkileri makroekonomik göstergeler üzerinden açıklanarak kara paranın sürdürülebilir bir ekonomileri açısından olumsuz etkilere neden olduğunu açıklamak hedeflenmiştir. Çalışmada teorik ve resmi bilgiler kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde suç, suç ekonomisi, suç ekonomisinin kaynakları izah edilmiş; ikinci bölümde suç ekonomisi içinde kara para tanımı, kaynakları, aklama yöntemleri, yasal mevzuattaki durumu üzerinde durulmuş ve çalışmanın üçüncü bölümünde ise kara paranın ekonomi üzerindeki etkileri ve kara parayla mücadele yöntemleri açıklanmıştır. Çalışma, ulaşılan sonuçlar, bu sonuçlara bağlı değerlendirmeler ve kara parayla mücadeleye yönelik öneriler ile neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The criminal economy is a value obtained through any illegal means but resulting from economic activity, and it encompasses a number of economic cause-and-effect relationships. The revenues obtained from illegal activities that constitute the subject of the criminal economy, referred to as dirty money, are present in economies today in amounts that cannot be ignored. However, since these revenues are not incorporated into national economies through legal channels, they cannot be a sustainable input for economies and will create problems that bring new economic issues and legal violations. In this respect, examining the issue of dirty money is important for sustainable economic growth and development. In this thesis, crime, the criminal economy, and the sphere of the criminal economy are explained, the definition and theoretical framework of money laundering in this economy are determined, money laundering methods and the effects of money laundering on the economy are explained through macroeconomic indicators, and the aim is to explain that money laundering has negative effects on sustainable economies. Theoretical and official information has been used in the study. The first section of the study explains crime, the criminal economy, and the sources of the criminal economy; the second section focuses on the definition of black money within the criminal economy, its sources, laundering methods, and its status in legal regulations; and the third section explains the effects of black money on the economy and methods of combating black money. The study concludes with the results obtained, evaluations based on these results, and recommendations for combating money laundering.