1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ve benimsediği hükümet sistemi
The administrative model introduced by the 1921 Constitution
  1. Tez No: 994065
  2. Yazar: ŞEVİN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
1921 Teşkilât-ı Esasiye Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk anayasası olarak Kurtuluş Savaşı sırasında 20 Ocak 1921'de kabul edilen bir belgedir. Bu anayasa, o dönemdeki koşullara uygun, esnek ve geçici bir yönetim modeli oluşturmuştur.1921 Anayasası, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ilkelerini belirlemiştir. Bu anayasa, 1924'te yeni ve daha detaylı bir anayasanın kabul edilmesine kadar yürürlükte kalmıştır. Bu Anayasa'nın getirmiş olduğu yönetim modeli ise Meclis Hükümeti sistemidir. Meclis hükümet sistemi dönemin koşullarına uygun olarak merkeziyetçi yapıdan uzaklaşıp, yerel yönetimlere geniş yetkiler tanıyan, milli egemenliği ve kuvvetler birliğini esas alan bir sistemdir. Bu yönüyle 1921 Anayasası, olağanüstü savaş koşullarında halk egemenliğini esas alan ve yeni Türk devletinin siyasal yapılanmasının temellerini atan özgün bir anayasal belge niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The 1921 Constitutional Law is a documentthat is considered the fihrist law of the Republic of Turkeyandwasadopted on January 20, 1921, duringthe War of Independence. This constitution created a flexible and temporary government model that is suitable for the conditions of that period. The 1921 Constitution stated the founding principles of the Republic of Turkey. This Constitutionremained in forceuntil 1924 when a new and more detailed constitution wasadopted The Parliamentary Govermentsystem is a goverment model in troduced by this constitution. The Parliamentary Government System is a System that moves away from the centralists tructure in accordance with the conditions of the period, grantsbroad powers tolocal governments, and is based on national sovereigntyandunity of powers. In this respect, the 1921 Constitution constitutes a distinctive constitutional document that laid the foundations of the political structure of the new Turkish state by prioritizing popular sovereignty under extraordinary wartime conditions.