Kapalı ve açık anal sfinkterotomilerin erken ve geç dönem (endorektal ultrasonografi ve anal manometri) bulgularının karşılaştırılması
  1. Tez No: 99407
  2. Yazar: ONUR SÜER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Kronik anal fîssürûn en önemli tedavisi, lateral internal sfinkterotomidir. Ancak son zamanlarda, açık yönteme alternatif olarak, kapalı lateral internal sfinkterotomi yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; hangi yöntemin daha efektif ve daha az komplikasyonlu olduğunu ortaya koymaktır. Serimizde; hastalan preoperatif ve postoperatif anal manometri ve endoanal ultrasonografi ile değerlendirerek, açık ve kapalı yöntemlerin, anal kanalın fonksiyonlarına ve sfinkterlerin anotomik bütünlüğüne etkilerini araştırdık. Manometrik çalışma sonucunda; her iki tekniğin de, ağrı semptomunun asıl nedeni olan, internal anal sfinkter spazmını azaltmada etkili olduğunu bulduk. Fissürün neden olduğu internal anal sfinkter spazmı sonucu artmış olan anal dinlenme basınçları, postoperatif olarak, her iki grupta da yaklaşık %50 oranlarında azalmıştı. Sıkıştırma basınçlarında ise postoperatif anlamlı bir değişiklik olmamıştı. Endosonografik olarak ise; her iki tedavi grubunda, internal anal sfinkterin; ağrıyı açıklayacak şekilde, kontrollere göre kalınlaşmış olduğunu gördük. Postoperatif olarak ise, kesilen kısmın dışındaki bölgelerde kas fibrillerinin yığılmasına bağlı, internal anal sfinkter kalınlığının her iki grupta da arttığını, eksternal anal sfinkter kalınlığının ise azaldığını bulduk. Postoperatif klinik değerlendirme sonuçlarında; her iki tedavi grubu arasında, operasyon morbiditesi, fissür iyileşmesi, kontinansın devamlılığı ve rekürrens açısından anlamlı bir fark yoktu. Ancak kapalı grupta, ağrı şiddeti anlamlı derecede azdı, hastanede kalış süresi, dolayısıyla da maliyet daha düşüktü. Sonuç olarak; daha az travmatik ve daha az ağrılı olduğu ve açık sfinkterotomi ile aynı başarı sonuçlarım verdiği için, anal fissür tedavisinde öncelikle, kapalı sfinkterotomi yapılmasını öneriyoruz. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY The principle theraphy of chronic anal fissure is lateral internal sphincterotomy.But in last years closed lateral internal sphincterotomy has been started to use as an alternative operation method in chronic fissure. The purpose of this study is to show which one of these methods is more effective and less complicated. In our study ; we searched the effects of open and closed sphincterotomy on the functions of anorectum and on the anatomical continuity of anal sphincters by examining the patients with anal manometry and endoanal ultrasonography in preoperative and postoperative periods. We saw that both of the techniques were effective in reducing the spasm of the internal anal sphincter which was the real cause of pain. The anal resting pressures, increased as a result of spasm of internal anal sphincter were decreased nearly 50% in both groups postoperatively. There were no significant changes in squeezing pressures postoperatively. In endosonographic examinations; the width of the internal anal sphincters were increased in both theraphy groups as a result of spasm preoperatively.But ; postoperatively, the width of the internal anal sphincters were increased as a result of retraction of the ends of the internal anal sphincter in both groups.The width of external anal sphincter was decreased. In clinical evaluations of postoperative results ; there was no significant difference in the operational morbidity, in the healing of fissure, in the continuity of continence and in the recurrence rates.But there was less pain in closed group and the hospitalization period was shorter and so it was more cost effective. Conclusively ; we recommend the closed lateral internal sphincterotomy in the treatment of chronic anal fissure, because it is less traumatic and it causes less pain and it gives the same theraupetical results with open thecnique. 52