Erken evre (I ve II) meme kanserinde koltuk altı lenf nodu diseksiyon tekniklerinin evrelemedeki güvenilirliği
Staiging efficacy of axillary lymph node dissection techniques in early stage (stage I-II) breast
  1. Tez No: 99408
  2. Yazar: ALİ HARLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT PEKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI. ÖZET Axiller lenf nodlannın durumu meme kanserli hastalarda adjuvan kemoterapi planlanmasında en önemli prognostik faktördür. Lenf nodu diseksiyonu belirgin morbiditesine rağmen axiller lenf nodu metastazı olmayan vakalarda tedaviye dönük bir yarar sağlamaz. Son 10 yılda primer meme kanserinin axillada drene olduğu ve axiller lenf nodlanmn metastatik durumunu gösteren SLN'nun tespiti esasına dayalı minimal invazif teknikler geliştirilmiştir. GATA Genel Cerrahi Kliniğinde Ağustos 1998 ve Ağustos 2000 tarihleri arasında meme kanserli 33 hastaya vital boyalar kullanılarak SLND ve takiben level I ve level II axiller lenf nodu diseksiyonu uygulandı. SLN, Level I ve level II lenf nodlan ayrı ayrı hematoksilen eozin ile rutin patolojik incelemeye tabi tutuldu. Hastaların yaş ortalamaları 55,12 dir. Axilla diseksiyonunda en az 7 en çok 32 olmak üzere ortalama 17,57 lenf nodu çıkarıldı. Bu lenf nodlanmn % 68,6' sı level I ve % 31,4' ü level II düzeyinde idi. 16 hastada axiller lenf nodu metastazı saptandı. Bu 16 hastadan çıkarılan 60 metastatik lenf nodunun 46' sı (% 76,7) level I düzeyinde ve 14' ü (% 23,3) level II düzeyinde idi. Level II de metastaz saptanan 7 hastanın hepsinde level I düzeyinde metastaz saptanmıştır. Skip metastaz yoktur. 33 hastanın 24'ünde SLN bulundu. (% 73) Dokuz hastada ise SLN bulunamadı. SLN tespit edilen 24 vakanın 1 1 tanesinde axiller lenf nodu metastazı vardı. (% 46) SLN tespit edilemeyen 9 hastanın ise 5 'inde axiller metastaz saptandı. (% 55) SLN tespit edilen ve axillada metastaz saptanan 11 vakanın 10 tanesinde SLN metastatikti. Yanlış negatiflik oram % 9'dur. 19 hastada SLN level I düzeyinde 1 vakada level II düzeyinde, 1 vakada interpectoral lenf nodlarmda tespit edilirken 2 vakada hem level I hem level II düzeyinde yerleşimli SLN çıkarılmıştır. Komplet axiller diseksiyon axiller lenf nodlanmn durumunu doğru olarak göstermekle birlikte önemli bir morbidite potansiyeline sahiptir. Level I ve level II lenf nodlanmn çıkanlması axiller diseksiyondan beklentilerimize cevap verebilir. Fakat özellikle beraberinde radyoterapi uygulandığında morbiditesi komplet diseksiyona yakındır. Yalnız level I lenf nodlanmn çıkanlması ve sampling yöntemleri ise axiller metastaz varlığını göstermekle birlikte metastatik lenf nodu sayısı hakkında güvenilir bilgiler vermezler. SLN biopsi çalışmalanmn umut verici sonuçlan bu yöntemin uygun meme kanserli vakalarda nodal metastazlann değerlendirilmesi için kullanılabilecek minimal invazif ve etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. 39
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY STAIGING EFFICACY OF AXILLARY LYMPH NODE DISSECTION TECHNIQUES IN EARLY STAGE (STAGE I-II) BREAST CANCER The axillary nodal status is the most important prognostic factor in breast cancer to select patient subgroups for adjuvant chemotherapy. However, lymph node dissection has significant morbidity, with little or no therapeutic benefit if there isn't axillary metastatic lymph node. Development of a minimally invasive technique to identify representative nodes that reflect the status of axillary lymph nodes has been seen in the last decade. Between August 1998 and August 2000; 33 patients with breast cancer underwent dye-guided sentinel lymphadenectomy followed by level I to level II axillary lymph node dissection The sentinel, level I and level II lymph nodes were evaluated separately with hematoxylin and eosin. Median age of patients was 55,12 years (range, 29-74 years) Median number of lymph nodes removed were 17,57 (range, 7-32) 68,6 % of theese nodes were removed from level I and 31,4 % from level II. Axillary metastasis was identified in 16 patients. 46 of 60 (76,7 %) metastatic lymph nodes removed from these 16 patients were in level I and 14 of 60 (23,3 %) were in level II. All of the 7 patients with axillary metastasis in level II had metastatic lymph node in level I. There wasn't skip metastasis. The SLN was identified in 24 (73 % ) of 33 patients. Failure to identify a SLN to the axilla intraoperatively occured in 9 of 33 patients (% 27) Axillary lymph node metastasis was found in 11 of 24 patients. In 5 of 9 patients whose SLN wasn't identified had axillary metastasis. SLN was metastatic in 10 of 1 1 patients whose SLN is accurately identified and had axillary metastasis. Only 1 false negative SLN occured in 1 1 patients (% 9) SLN was localized at level 1 in 19 patients, at level 2 in 1 patient and at interpectoral space in 1 patient. In 2 patients SLN was localized in level I and level II. Complete axillary dissection is most effective method to identifiy axillary nodal status, but its morbidity rate is high. Level I and level II dissection shows axillary nodal status. However when it is combined with radioteraphy its morbidity isn't less than complete axillary dissection. Limited level I dissection or axillary sampling depends on surgical technique and limits prognostic information. The positive results of the recent study and our early experience demonstrate that SLND is an effective and minimal invazif method to identify axillary nodal status in early stage breast cancer. 40