Birinci ve ikinci derece hemoroidlerde sklerozan tedavi
Sclerotherapy at the first and second degree hemorrhoids
- Tez No: 99406
- Danışmanlar: PROF.DR. DERVİŞ ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VI. ÖZET Hemoroid pakeleri üstüne sağlam mukoza altı polidokanol enjeksiyonları halen Avrupa'da en çok Fransız ve İngilizler tarafından benimsenen bir metoddur. Bu enjeksiyonlar hiçbir hazırlığa ve anesteziye gerek olmadan yapılabilir. GATA Genel Cerrahi Anabilim Dalmda 1. ve 2. derece hemoroid tanısı konan 28 hasta (12 kadın, 16 erkek) çalışmaya alındı. Skleroterapi, %3 polidokanol içeren ajan ile hemoroid pakesi üzerine, sağlam mukoza altına bir hafta ara ile 0.5 cc enjekte edilerek yapıldı. Seanstan 1, 2 hafta ve 1, 2 ay sonra yapılan proktolojik muayenede pakelerde regresyon gözlendi. Birinci derece hemoroidlerde %100, ikinci derece hemoroidlerde %90 basan oranı saptandı. Sonuç olarak ayaktan yapılabilmesi, iş gücü kaybına neden olmaması, uygulama zamanının kısa olması, ağrısız bir yöntem olması, anestezi gerektirmemesi skleroterapinin 1. ve 2. derece hemoroidlerde seçkin bir tedavi yöntemi olduğu kanısına varılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar da bunu desteklemektedir. Ancak daha çok sayıda olguda ve daha uzun süreli takip sonuçlan daha anlamlı olacaktır. 36
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY SCLEROTHERAPY AT THE FIRST AND SECOND DEGREE HEMORRHOIDS The enjection of polidocanol submucosally over the paquet of hemorrhoids is a method mostly used by France and English in Europe. These enjections are made without any preparation and anesthesia. 28 (12 female, 16 male) patients whose diagnoses were stage I and II hemorrhoids were included in the study in General Surgery Department of GATA. The sclerotherapy is performed by enjecting an agent of 0.5 cc consisting of 3 % polidocanol over the paquet of hemorrhoid, under the intact mucoza with one week interval. The regression was observed in paquets at proctologic examinations which were performed 1-2 weeks and 1-2 months after each enjection. The success rates were 100 % in stage I hemorrhoids, 90 % in stage II hemorrhoids. Consequently; sclerotherapy is a major therapy in stage I and II hemorrhoids because it can be performed outpatiently, it doesn't cause loss of work activity, it doesn't need anesthesia and it is painless. The results of the study also supported the usefullness of sclerotherapy. But further studies with more cases and with longer follow-up periods are needed. 37