Kesirli diferansiyel denklemler için rezidüel kuvvet serisi metodu
Residual power series method for fractional differential equations
  1. Tez No: 994077
  2. Yazar: ANZHELIKA SULEIMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ÇERDİK YASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kesirli türevin ortaya çıkışı, kesirli türev çeşitleri ve kesirli diferansiyel denklemlere uygulanan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Caputo ve ψ-Caputo kesirli türevin tanımı ve bazı temel özelliklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Rezidüel Kuvvet Serisi Metodu (RKSM), Caputo kesirli adi ve kısmi diferansiyel denklemler için verilmiştir. Ayrıca ψ-Caputo kesirli diferansiyel denklemlerin çözümü için de RKSM tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde ARA dönüşümünün tanımı ve özelliklerine yer verilmiştir. ARA- Rezidüel Kuvvet Serisi Metodu (ARA-RKSM), Caputo kesirli kısmi diferansiyel denklem ve denklem sistemlerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main chapters. The first chapter provides information about the origin of fractional derivatives, the types of fractional derivatives, and the methods applied to fractional differential equations. In the second chapter, the Caputo and ψ-Caputo fractional derivatives and their basic properties are presented. In the third chapter, the Residual Power Series Method (RPSM) is given for solving Caputo fractional ordinary and partial differential equations. Additionally, RPSM is also introduced for solving ψ-Caputo fractional differential equations. In the fourth chapter, definition and properties of the ARA transform are presented, and the ARA-Residual Power Series Method (ARA-RPSM) is applied to Caputo fractional partial differential equations and systems of equations.