Meme kanserli hastalarda kemik iliği mikrometastazlarının flovsitometri yöntemiyle belirlenmesi ve diğer prognostik parametrelerle ilişkisi
Detection of bone marrow micrometastases in breast cancer patients with flow cytometry method and correlation with other prognostic parameters
  1. Tez No: 236508
  2. Yazar: MUSTAFA SALİH AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKSOY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Meme kanserli hastalarda gizli metastatik hücrelerin araştırılması oldukça önemlidir, çünkü tümör hücrelerinin erken yayılımı uzak organlarda relapsın ve kanserden ölümün önemli nedenlerinden biridir. Meme kanserinde kemik iliği mikrometastazlarının immünositokimyasal yöntemle bulunmasının, prognostik bir marker olduğu rapor edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kemik iliğindeki mikroskobik depozitlerin belirlenmesi ve sayılması için, objektif bir metot olarak flovsitometrinin potansiyel avantajlarını değerlendirmek ve meme kanserli hastalarda mikrometastazların prevalansı ve niceliğini belirlemektir. Bu çalışmada meme kanserli hastalarda kemik iliğindeki mikrometastazlar ile prognostik parametreler (yaş, menopozal durum, tümör büyüklüğü ve lenf nodu tutulumu) ve immünohistokimyasal belirleyiciler ve intraduktal komponent (DCİS) arasındaki ilişki araştırıldıGereç ve Yöntem: Evre I-IV meme kanserli 52 ve epitelyal kanseri olmayan 16 hastadan üst iliak çıkıntıdan kemik iliği aspirasyonu yapıldı. Tüm hastalarda akciğer grafisi, karın ultrasonografisi ve tüm vücut kemik taraması ile uzak organ metastaz varlığı araştırıldı. Epitelyal hücreler, anti-sitokeratin monoklonal antikor ve hem propidyum iyodit hem de CD45 ile çift boyanarak bulundu. Hücreler (105 hücre) flovsitometri ile analiz edildiBulgular: Onaltı kontrol hastasının ikisinde (yüzde 12,5), 52 meme kanserli hastanın 11'inde (yüzde 21) kemik iliğinde sitokeratin-18 pozitif hücreler bulundu. Kemik iliğinde gizli metastatik hücrelerin varlığı lenf nodu metastazı varlığı veya yokluğu, tümör boyutu, evre, menopozal durum, hormon reseptör durumu, histolojik grade, c-erb-B2 ekspresyonu, tümör alt-tipi, lenfovasküler invazyon, DCİS komponenti ve cinsiyet ile ilgisizdi. Hastaların yaş ortalaması 49,1 (en az 27, en çok 82) idi. Kırk-dört hastada histolojik olarak tanı konmuş invaziv duktal karsinom mevcuttu. Yirmi-sekiz hasta premenopozal ve 22 hasta postmenopozal idi. Yirmi-bir hastada tümör çapı 2 cm.den küçük iken, 24 hastada 2-5 cm aralığında ve 6 hastada da 5 cm.den büyüktü. Yirmi-iki hastada koltuk altında lenf nodu metastazı saptanmazken, 9 hastada 1-4 arası, 12 hastada 4-9 arası ve 11 hastada 9'un üzerinde lenf nodu metastazı saptandı. ER 40 hastada ve PR 35 hastada pozitifti. C-erb-B2 ekspresyonu 38 hastada pozitifti. Dört hastada grade 1, 22 hastada grade 2 ve geri kalan 26 hastada da grade 3 tümör saptandı. DCİS 25 hastada bulundu. Pozitif CK-4 ekspresyonu bir hastada, EpCAM ekspresyonu 3 hastada görüldü. Kemik iliği mikrometastazları ile yaş, kemik, kemik iliği, akciğer ve karaciğer metastazları arasında anlamlı ilişki vardıSonuç: Sonuç olarak meme kanserli hastalarda kemik iliği mikrometastazları yaş ve kemik, kemik iliği, akciğer ve karaciğer metastazları ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The search for occult metastatic cells in patients with breast cancer is of considerable importance, because early dissemination of tumor cells is one of the leading causes of relapse at distant sites and of death from cancer. Immunocytochemical detection of bone marrow micrometastases has been reported as a prognostic marker in breast cancer. The aim of this study were to evaluate the potential advantage of flow cytometry as an objective method of identifying and quantifying micrometastatic deposits within bone marrow and to determine the prevalence and quantity of micrometastases in patients with breast cancer. In this study was investigate the correlation of bone marrow micrometastases with prognostic parameters (age, menopausal status, tumor size, and lymph node involvement), immunohistochemical markers and intraductal component (DCİSMatherial and Methods: We obtained bone marrow aspirates from upper iliac crests of 52 patients with stage I-IV breast cancer and 16 patients without epithelial cancer. All patients were evaluated for the presence of distant metastases with chest X-ray, abdominal ultrasound, and whole body bone scan. Epithelial cells were detected by dual staining with monoclonal anti-cytokeratin and both propidium iodide and CD45. The cells were analyzed (105 events) using on flow cytometerResults: Cytokeratin-18 positive cells were detected in the bone marrow specimens of 2 of the 16 control patients without epithelial cancer (12.5 percent) and 11 of the 52 patients with breast cancer (21 percent). The presence of occult metastatic cells in bone marrow was unrelated to the presence or absence of lymph-node metastasis, tumour size, stage, menopausal status, hormone receptor status, histologic grade, expression of c-erb-B2, tumor subtype, lymphovascular invasion, intraductal component (DCİS) and sex. Mean age of the study subjects was 46.6 (min 27 and max 82). Forty-four patients had invasive ductal carcinoma proven histologically. Twenty-eight patients were premenopausal and 22 were postmenopausal. Tumor size was less than 2 cm in 21, 2 to 5 cm in 24, and larger than 5 cm in 6 patients. In 22 subjects axilla was free of lymphatic metastases, 1 to 4 nodal involvement was detected in 9, 4 to 9 nodal metastases was observed in 12, and more than 9 nodal metastases was detected in 11 women. ER was positive in 40, and PR was positive in 35 subjects. Expression of c-erbB2 was positive in 38. Four cases had grade I tumor, 22 had grade II, and the remaining 26 had grade III tumor. DCİS was detected in 25 cases. Positive CK-4 expression was detected in one patient and EpCAM exspression in 3 patients. Bone marrow micrometastases significantly correlated with age and metastases in bone, bone marrow, lung and liverConclusion: It is concluded that bone marrow micrometastases correlates with the age and metastases in bone, bone marrow, lung and liver in breast carcinoma patients.