Sosyal hizmet alanında çalışan kişilerin mesleki yaşam kalitesi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Avrupa yakası örneği
An examination of the relationship between professional life quality and marital satisfaction among individuals working in the social service sector: The European side of istanbul example
- Tez No: 994105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal hizmet alanında çalışan personellerin meslek hayatı içerisindeki yaşam kalitesi ve evlilik doyumlarının incelenerek aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma örneklemini İstanbul Avrupa Yakası'nda yaşayan 152 sosyal hizmet çalışanı oluşturmaktadır. Çalışma, ilişkisel tarama deseninde betimleyici olarak yürütülmüştür. Çalışma içerisindeki verilen toplanması amacıyla araştırmacılar tarafından hazırlanan“Demografik Özellikler Bilgi Formu”,“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Evlilik Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi ise SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal hizmet alanında çalışan personellerin evlilik doyumu, mesleki tatmin durumu, tükenmişlik durumu ve eşduyum yorgunluğu demografik özelliklerine göre anlamlı şekilde farklılık göstermektedir. Ayrıca evlilik doyumu ile mesleki tatmin, tükenmişlik ve eşduyum yorgunluğu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal hizmet alanında çalışan personellerin mesleki yaşam kalitesi yüksek, tükenmişlik ve eşduyum yorgunlukları ise düşük çıkmıştır. Sözü edilen üç değişkenin ise personellerin demografik özelliklerine göre anlamlı şekilde değiştiği görülmektedir. Benzer şekilde personellerin evlilik doyumlarının da demografik özelliklere göre değişim gösterdiği fakat genel olarak yüksek olduğu görülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre; personellerin tükenmişlik ve eşduyum yorgunluğu seviyelerinin korunabilmesi adına ekonomik iyileştirmeler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve gece-gündüz mesailerinin düzenlenmesi önerileri öne çıkmaktadır. Ayrıca mesleki tatmin düzeylerinin yüksek seviyede tutulabilmesi amacıyla görevde yükselme ve düzenli aralıklarla personellerle görüşmeler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the professional life quality and marital satisfaction of social service professionals and to evaluate the relationship between them. The research sample consisted of 152 social service workers living on the European side of Istanbul. The study was conducted descriptively using a relational survey design. The“Demographic Characteristics Information Form,”the“Quality of Life Scale for Employees,”and the“Marriage Satisfaction Scale,”all prepared by the researchers, were used to collect data for this study. Data analysis was performed using the SPSS program. According to the research findings, marital satisfaction, job satisfaction, burnout, and empathy fatigue among social service personnel differ significantly according to their demographic characteristics. Additionally, no significant relationship was found between marital satisfaction and job satisfaction, burnout, or empathy fatigue. According to the research results, social service personnel have a high quality of professional life, while burnout and empathy fatigue are low. It was observed that all three variables varied significantly according to the demographic characteristics of the personnel. Similarly, marital satisfaction also varied according to demographic characteristics, but was generally high. According to the research findings, economic improvements, better working conditions, and the regulation of day and night shifts are highlighted as key recommendations for maintaining low levels of burnout and empathy fatigue among employees. Furthermore, promotions and regular meetings with employees are suggested to keep job satisfaction levels high.