Kurumsal sürdürülebilirlik ve muhasebe ilişkisi: BİST Sürdürülebilirlik Endeksi işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between corporate sustainability and accounting: A research on BIST Sustainability Index companies
  1. Tez No: 994106
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kurumsal sürdürülebilirlik ile muhasebe arasındaki etkileşimi; muhasebe bilgi sistemi, muhasebe eğitimi ve muhasebe mesleği bağlamında, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi (XUSRD)'nde işlem gören işletmelerin 2020-2024 dönemi verileri üzerinden incelemektir. Araştırmada, muhasebe bilgi kalitesi ve ESG skorları temel göstergeler olarak ele alınmış ve bu göstergeler aracılığıyla kurumsal sürdürülebilirlik ile muhasebe arasındaki ilişki ampirik olarak analiz edilmiştir. Muhasebe bilgi kalitesinin ölçülmesinde; literatürde yaygın kabul gören Jones, Düzeltilmiş Jones, Stubben, Kothari, Kasznik ve DeAngelo modelleri kullanılmış ve hesaplanan isteğe bağlı tahakkuklar üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın özgün değeri, literatürde genellikle ayrı ayrı ele alınan muhasebe bilgi kalitesi ve ESG performansının bir arada değerlendirilmesi ve bu ilişkinin XUSRD'de işlem gören işletmeler üzerinden çok boyutlu modellerle test edilmesidir. Böylece, işletmelerin sürdürülebilirlik performansı yalnızca finansal sonuçlarla değil, muhasebe bilgi kalitesinin güvenilirliği ve finansal raporlama şeffaflığı üzerinden de incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kurumsal sürdürülebilirlik ve muhasebe etkileşimi literatürüne hem teorik hem de uygulamalı düzeyde yeni bir bakış açısı kazandırmakta ve gelecekte yapılacak araştırmalara referans olabilecek özgün bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the interaction between corporate sustainability and accounting within the context of the accounting information system, accounting education, and the accounting profession, using data from companies listed in the Borsa İstanbul Sustainability Index (XUSRD) for the period 2020–2024. The study considers accounting information quality and ESG scores as key indicators and analyzes the relationship between corporate sustainability and accounting empirically through these measures. To measure accounting information quality, the widely accepted Jones, Modified Jones, Stubben, Kothari, Kasznik, and DeAngelo models were utilized, and analyses were conducted based on the calculated discretionary accruals. The original contribution of this study lies in the combined evaluation of accounting information quality and ESG performance factors, which are typically examined separately in the literature, and in testing this relationship using multi-dimensional models on companies listed in the XUSRD. Consequently, the sustainability performance of firms is assessed not only through financial outcomes but also through the reliability of accounting information and financial reporting transparency. In conclusion, this study provides a novel perspective on the literature regarding the interaction between corporate sustainability and accounting at both theoretical and practical levels, offering an original framework that can serve as a reference for future research.