Kadın öğretmenlerin yöneticilikten ayrılma deneyimlerinin incelenmesi: Bir fenomenolojik çalışma
An examination of female teachers' experiences of leaving management: A phenomenological study
- Tez No: 994107
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1900
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, kadın öğretmenlerin yöneticilikten ayrılma nedenlerini fenomenolojik bir yaklaşımla derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Farklı branşlarda ve eğitim kademelerinde görev yapmış, yaşları 35 ile 54 arasında değişen ve daha önce yöneticilik deneyimi bulunan 13 kadın öğretmenden oluşan çalışma grubundan elde edilen veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve tematik analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Bulgular, kadın eğitim yöneticilerinin görevden ayrılma kararlarının yönetim kadrosuyla yaşanan sorunlar, toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin zorluklar, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalma, yöneticilikte yaz tatili süresinin azlığı, iş tatmini yetersizliği, eğitim sistemindeki sık değişikliklere bağlı rahatsızlık hissi ve psikolojik yıpranma gibi yedi ana tema etrafında şekillendiğini göstermektedir. Katılımcılar, üst yönetimle iletişim sorunları, erkek egemen örgüt kültürü, destek eksikliği, aile ve çocuk bakım sorumluluklarının yoğunluğu, iş-yaşam dengesizliği, cinsiyet temelli önyargılar ve kurum içi adaletsizlikler gibi nedenlerin görevden ayrılma kararlarında etkili olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca kadın emeğinin görünür olmaması, yöneticilik pozisyonlarının toplumsal cinsiyet kalıpları doğrultusunda dağıtılması ve kariyer ilerleme fırsatlarının sınırlı görülmesi gibi etkenler de ayrılma sürecini besleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Sonuç olarak araştırma, kadın eğitim yöneticilerinin yöneticilikten ayrılma kararlarının bireysel tercihlerden çok yapısal ve toplumsal cinsiyet temelli engellerle ilişkili olduğunu ortaya koymakta; bu durum, eğitim yönetimi alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmeye yönelik politikaların geliştirilmesi ve kadın yöneticilerin kurumsal olarak daha güçlü biçimde desteklenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, through a phenomenological approach, the reasons why women teachers who previously served as school administrators decided to leave their administrative positions. The study group consists of 13 women teachers, aged between 35 and 54, who have administrative experience across different branches and levels of education. Data were collected using a semi-structured interview form and analyzed through thematic analysis. The findings indicate that women administrators' decisions to resign from administrative roles are shaped around seven main themes: problems experienced with the administrative team, challenges related to gender roles, exposure to gender inequality, the limited duration of summer vacation for administrators, job dissatisfaction, discomfort caused by frequent changes in the education system, and psychological exhaustion. Participants emphasized that factors such as communication problems with upper management, a male-dominated organizational culture, lack of institutional support, heavy family and childcare responsibilities, difficulties in maintaining work–life balance, gender-based prejudices, and perceived institutional injustices played a significant role in their decisions to leave administrative positions. In addition, the invisibility of women's labor, the gendered distribution of administrative positions, and limited opportunities for career advancement were identified as contributing factors in the resignation process. Overall, the study concludes that women administrators' decisions to leave administrative roles are shaped predominantly by structural and gender-based barriers rather than individual preferences. Accordingly, the findings highlight the need to develop gender-sensitive policies and strengthen institutional support mechanisms to promote gender equality in educational administration.