Karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında sitoprotektif ajanların etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 99412
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KOZAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Karaciğer iskemiye oldukça duyarlı bir organdır. İskemi-reperfuzyon hasarı gerek karaciğerde, gerekse diğer dokularda ciddi hasarlara yol açmaktadır. Karaciğer kan akımının kesilmesi ve bunun meydana getireceği hasarlar ve bunun önlenmesi pekçok araştırıcının hedefi olmuştur. Çalışmamızda parsiyel iskemi-reperfuzyon modeli oluşturduğumuz raflarda, doku hasarını ve oktreotid ve verapamilin etkilerini ortaya koymak için biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda anlamlı düzelmeler görülmesi ve sağkalım oranının anlamlı şekilde artması, oktreotid ve verapamilin iskemik hasarı önlemede faydalı olduğunu gösterdi. Ancak deney öncesi değerlere göre iskemik hasarın tam olarak ortadan kaldınlamadığı görüldü. Oktreotid ve verapamilin karşılaştırılmasında ise hangisinin iskemi- reperfuzyon hasarına daha etkili olduğu konusunda bir görüş ortaya konulamadı. Bu konu ile ilgili olarak pekçok çalışma yapılmış olsa da, iskemi-reperfuzyon hasarı ve kullanılacak ilaçlar ile ilgili olarak yeni çalışmalara gereksinim vardır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The liver is an organel which is very sensible to ischemia. The ischemia- reperfiision damage causes serious damages both in liver and in other tissues. Cut off the blood supply of liver and the damages which will be caused by it and its prevention, have been the purpose of many inventigator. In order to detect the tissue damage and the effects of octreotid and verapamil in rats in which we performed incomplet ischemia-reperfiision models, was made biochemistrical and hystopathological evoluations in our study. But we saw that ischemic damage couldn't have been prevented fully according to the pre-study valves. When we compared octreotid and verapamil; we couldn't conclude any idea about which one of them was more effective in ischemia-reperfiision damage. Although many studies have been performed about this subject, more new studies are necessary about ischemia-reperfiision damage and the medicine which will be used with it. 54