Akademisyenlerin disiplin algısına sosyolojik bir bakış: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi örneği
A sociological perspective on academics perception of discipline: The case of Van Yüzünücü Yıl University
  1. Tez No: 994113
  2. Yazar: SUZAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 'de çalışan akademisyenlerin disipline bakış açıları ve algılarının ne olduğu araştırılarak, disiplin uygulamalarının olumlu ve olumsuz etkilerinin neler olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada profesör kadrosunda bulunan 10 akademisyen ile görüşülmüştür. Veri toplama tekniği derinlemesine görüşmenin kullanıldığı bu çalışmadaki bulgulardan yola çıkarak da disiplinin gerekli olduğu, üniversitelerde düzenin ve huzurun sağlanması için olumlu karşılandığı görülmüştür. Ancak uygulamaların ise kişilerde olumsuz algı yarattığı, korku, endişe, stres yaratarak mutsuz ettiği anlaşılmıştır. Bu durumun da özellikle soruşturma yürütme görevinden kaynaklandığı, yani iş arkadaşını soruşturmanın, karar vermenin, çok büyük endişe yarattığı, bilgi eksikliği ve kendi alanı olmayan konularda sorumluluk almanın yarattığı olumsuz etkiler görülmektedir. Yine maddi karşılığı olmadığı için yük olarak görülüp zaman kaybı olarak düşünüldüğü, sonuçların da sağlıklı ve verimli olmadığı yönünde değerlendirildiği görülmüştür. Çözüm olarak da tüm akademik çevrelerin ve kurumların görüşünün alındığı disiplin düzenlemelerinin yapılması, kuralların açık net olması, bu tür görevlerin maddi karşılığı olması, en önemlisi de akademisyenlerin arkadaşlarını soruşturup ceza veren konumundan kurtulması için yasal düzenleme değişikliği yapılabileceği düşünülmektedir. Üniversitelerin kendi elemanları dışından, Yükseköğretim Kurulu tarafından görevlendirilecek yeteri kadar sayıda farklı bilim dallarından ve hukukçu profesörlerden oluşan bir disiplin kurulu kurulabileceği fikri ön plana çıkmaktadır. Hukukçu istihdamı sağlanarak raportörlük desteği alınabileceği, yine nitelikli memurlardan sekretarya hizmeti alınması sağlanabileceği ve sadece disiplin soruşturmaları yürütmek konusunda görev ve yetki verilebileceği, ayrıca Yükseköğretim Kurulunda hiyerarşik bir üst kurulun oluşturulması, bütün disiplin kurullarının da ona bağlı olması sağlanabilir. Yükseköğretim Denetleme Kurulunun da denetiminde olacak şekilde yapılandırılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the perspectives and perceptions of academics working at Van Yüzüncü Yıl University regarding discipline, aiming to understand the positive and negative effects of disciplinary practices. Ten professors were interviewed. Using in-depth interviews as a data collection technique, the findings indicate that discipline is considered necessary and positively viewed as a means of maintaining order and peace in universities. However, the application of these practices creates negative perceptions, causing fear, anxiety, stress, and unhappiness. This situation is particularly evident in the task of conducting investigations; investigating and making decisions about colleagues creates significant anxiety, and the negative effects stem from a lack of information and taking responsibility for matters outside one's field. Furthermore, it is perceived as a burden and a waste of time due to the lack of financial compensation, and the results are considered neither healthy nor productive. As a solution, it is suggested that disciplinary regulations should be created taking into account the views of all academic circles and institutions, that the rules should be clear and unambiguous, that such duties should be compensated financially, and, most importantly, that legal changes should be made to relieve academics from the role of investigating and punishing their colleagues. The idea that universities could establish a disciplinary board composed of a sufficient number of professors from different scientific disciplines and law professors, appointed by the Higher Education Council from outside the universities' own staff, is gaining prominence. It is suggested that support could be obtained through the employment of legal professionals for reporting, that qualified civil servants could provide secretarial services, and that the board could be given the sole authority and responsibility for conducting disciplinary investigations. Furthermore, it is proposed that a hierarchical superior board be established within the Higher Education Council, with all disciplinary boards reporting to it, and that the board could be structured under the supervision of the Higher Education Supervisory Board.