Prostetik materyal kullanılarak yapılan gerginliksiz fıtık ameliyatlarında, amoksisilin-klavulonik asitle yapılan oral ve parenteral antibiyotik profilaksisi uygulamasının karşılaştırılması
The Comparison of oral and parenteral antibiotic prophylaxis with amoxicilline-clavulonic acid in prosthetic material used tension-free groin hernia operations
- Tez No: 102902
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN TÜZÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
VII. ÖZET Meş kullanımı, fıtık cerrahisine pek çok avantajlar getirmiştir. Ancak bu avantajların yanında prostetik materyal kullanımının neden olduğu bir takım dezavantajları da beraberinde bulundurmaktadır. Bu dezavantajların en önemlisi, prostetik materyal kullanımına bağlı, gerginlikli onarımlara göre yüksek infeksiyon oranlarıdır. Prostetik materyal kullanılarak ameliyat edilmiş hastalarda, profilaktik antibiyotik kullanılması gerekliliği daha önce kanıtlanmıştır. Profilaktik antibiyotik kullanımı, olgular tek olarak ele alındığında, göze çarpan bir ekonomik yük doğurmuyor gibi görünse de, onarım sayısı arttığında, toplamda ciddi maliyet doğurmaktadır. Bu araştırmada, toplamda ciddi maliyet yükü getiren, profilaktik antibiyotik kullanım maliyetinin, oral yolla antibiyotik profilaksisi yapılarak; düşürülmesi ve parenteral antibiyotik profilaksisi ile benzer sonuçların elde edilmesi planlanmıştır. Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda eylül 1999 ile ocak 2001 tarihleri arasında,“Lichtenstein On-lay”yöntemi ile gerginliksiz kasık fıtığı ameliyatı yapılmış 160 kasık fıtıklı hasta üzerinde yürütülmüştür. Her iki grupta 80 hasta yer alacak biçimde randomize edilen hastalardan, birinci gruba; operasyondan 30 dakika önce intravenöz yoldan 1.2 g amoksisilin - klavulanik asit, ikinci gruba operasyondan 2 saat önce oral yoldan 1.2 g amoksisilin - klavulanik asit verilerek antibiyotik profilaksisi yapılmıştır. Her iki grupta yer alan hastaların; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, fıtık tipi, ameliyat süresi, yandaş hastalıkların varlığı, dren kullanıp, kullanılmaması kaydedildi. Hastalar, özellikle infeksiyon olmak üzere, postoperatif komplikasyonlar ve nüks açısından takibe alındı. Kontroller postoperatif 10. gün, 1. ve 12. aylarda kontrol edildi. Her iki grup hastanın; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, fıtık tipi, ameliyat süresi, yandaş hastalıkların varlığı, dren kullanıp, kullanılmaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamadı. Hem oral hem de parenteral antibiyotik profilaksisi alan gruplarda birer hastada postoperatif erken dönemde, yüzeyel cerrahi insizyon infeksiyonu 42saptandı( % 1.25, p > 0,05 fark yok). Hiçbir hastada derin cerrahi insizyon infeksiyonu gelişmedi, hiçbir hastada greft çıkarılmadı, hiçbir hastada postoperatif 1. yıl sonunda nüks gözlenmedi. Her bir parenteral antibiyotik profilaksisi 4.000.000 TL'sına malolmaktadır. Her bir oral antibiyotik profilaksisi ise ortalama 1.500.000 TL'sına malolmaktadır. Arada tespit edilen üç kat fark, tüm ülke ekonomisi göz önüne alındığında son derece çarpıcı boyutlara varacaktır. Enfeksiyon oranlan arasında herhangi bir fark saptanamamış olması ve maliyetinde yedi kat azalma sağlaması dolayısıyla, oral antibiyotik profilaksisi, kullanılan ilacın absorbsiyon problemi olmamak koşuluyla prostetik materyal kullanılarak ameliyat edilmiş kasık fıtığı hastalarında kullanılabileceğini düşünmekteyiz. 43
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Usage of patches has brought many advantages to hernia surgery. But, along with these advantages there are also disadvantages because of prosthetic material usage. The most important disadvantage is, higher infection rates than streched repair due to prosthetic material usage. It had been proved that; patients, who had been operated by using prosthetic material, should use prophylactic antibiotics. When the patients are considered individually though it seems that it does not bring economic burden, but when the repair number increases it brings serious costs. In this research, it is planned to show that; by using oral antibiotic prophylaxi, to reduce the cost of prophylactic antibiotic usage and to maintain results similar to parenteral antibiotic prophylaxi. This research has been performed on 160 patients with inguinal hernia who had tension - free inguinal hernia operation by“Lichtenstein On-lay”method between September 1999 and January 2001 in Ankara University Medicine Faculty General Surgery Department. Two grups, each having 80 patients were formed randomly, 1.2 g amoxycillin - clavulanic acid was given to the first group 30 minutes before the operation intravenous and 1.2 g amoxycillin - clavulanic was given to the second group 2 hours before the operation peroral. Age, sex, body mass index, concomittant disease, drain usage of both groups are recorded. Patients were followed up for postoperative complications; especially for infection and for recurrences. They were controlled postoperatively in the 10th day, 1st and 12th months. The groups did not statically significant differences of age, sex, body mass index, hernia type, operation duration, concomittant disease and drain usage. Superficial surgery incision enfection was observed in post early postoperative period, in both oral and parenteral antibiotic receiving groups. (% 1.25, p > 0,05 no difference). No deep surgery incision enfection developed, no grafts were extracted and at the end of postoperative 1st year no recurrence was observed in any patient. Every parenteral antibiotic therapy costs 4.000.000 TL and every 44oral antibiotic therapy costs about 1.500.000 TL. When the country's economy is considered the difference between the costs are striking. Because there no differences were observed between infection rates and the it costs much less, we think oral antibiotic prophylaxis can be used in inguinal hernia operations made by using prosthetic material if the drug used does not have absorbtion problem. 45