Geç tayf türü yıldızlarda flare aktivitesi tespit ve analizi
Detection and analysis of flare activity in late-type stars
- Tez No: 994171
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Geç tayf türü yıldızlarda manyetik yeniden bağlantı süreçleri sonucunda ortaya çıkan yüksek enerjili flare olaylarının doğru biçimde tespiti ve analizi, yıldızların kromosferik etkinliği, manyetik yapısı ve evrimsel süreçlerinin anlaşılmasında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu tez kapsamında, Kepler ve TESS görevlerinden elde edilen yüksek zaman çözünürlüklü fotometrik veriler kullanılarak geç tayf türü yıldızlarda flare tespiti ve analizi amaçlanmıştır. Işık eğrilerinde akı farkına dayalı yeni bir yöntem olarak tasarlanan algoritma, flare başlangıç, tepe ve sönümleme zamanlarını belirlemektedir. Python programlama dili kullanılarak geliştirilen ve grafik arayüz ile desteklenen bu yazılıma FlareFind adı verilmiştir. Yazılım, aynı zamanda eşdeğer süre hesaplamalarını gerçekleştirmekte ve elde edilen sonuçları görsel biçimde sunmaktadır. Çalışma kapsamında Kepler ve TESS verilerinden seçilen sekiz yıldız incelenmiştir. Bunlardan ikisinde toplam 68 flare olayı literatürdeki arşiv verileriyle karşılaştırılmış ve yöntemin güvenilirliği değerlendirilmiştir. Bazı ışık eğrilerinde ise flare tespitleri arındırma ve istatistiksel modelleme çalışmalarında kullanılarak, yıldızların manyetik aktivite düzeyleri ve flare enerjisi dağılımları daha ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bu analizler sonucunda flare oluşum süreçleri, enerji üst sınırları ve yıldızların manyetik etkinliklerine ilişkin önemli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The accurate detection and analysis of high-energy flares produced by magnetic reconnection processes in late-type stars provide important insights into their chromospheric activity, magnetic structure, and evolutionary stages. In this thesis, high time-resolution photometric data from the Kepler and TESS missions were used to study flare detection and analysis in late-type stars. A new flux-difference-based algorithm was developed to determine the start, peak, and decay times of flares. This software, named FlareFind, was written in Python, equipped with a graphical interface, and is capable of calculating equivalent durations and presenting the results visually. A total of eight stars selected from Kepler and TESS data were examined. In two of these targets, 68 flare events were compared with archival data from the literature, and the reliability of the method was evaluated. In some light curves, flare detections were further used for flare removal and statistical modeling, allowing a more detailed investigation of stellar magnetic activity levels and flare energy distributions. These analyses provided important results on flare generation processes, energy limits, and the magnetic activity levels of the stars.