Ratlarda deneysel olarak yara modelinde deltaparinin etkileri
The Effect of deltaparin on wound healing in rats
- Tez No: 99419
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ŞAKRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma antikoagülan ajan olarak günümüzde sıkça kullanılan deltaparinin yara iyileşmesi üzerine olan etkilerini ortaya koymak üzere gerçekleştirildi. Çalışmamız Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi'nde (DEKAM) Kasım 1999 - Aralık 1999 tarihleri arasında yapıldı. Her biri sekiz rattan oluşan altı grup oluşturuldu. Ratların dorsal bölgelerine 3 cm'lik deri insizyonu yapıldı. Kontrol gruplarında yara dudaklarına sırasıyla iki ve yedi gün süreyle 0,3 cc serum fizyolojik günde üç kez enjekte edildi (K1 grubu için iki gün, K2 grubu için yedi gün). 300 U/Kg/gün heparin eşit üç doza bölünmüş şekilde 80 U/Kg/gün deltaparin eşit iki doza bölünmüş şekilde yara dudaklarına enjekte edildi (grup H1 ve D1 için iki gün, Grup H2 ve D2 için yedigün süreyle), insizyonlar 4/0 ipekle tek tek matress sütürle 54kapatıldı. Postoperatif ikinci gün K1-H1-D1 grubu ratlar sakriye edildi, insizyonuda içine alan deri yara yerinden 5 mm'lik uzaklıktan eksize edildi, histopatolojik inceleme ve biyokimyasal analiz için rezerve edildi. Ayrıca iki mi kan örneği aPTT ve trombosit testleri için alındı. Aynı işlem K2-H2-D2 grupları için yedinci gün yapıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF DELTAPARIN ON WOUND HEALING IN RATS SUMMARY This experimental study was performed to evaluate the effect of deltaparin on wound healing which is used frequently as anticoagulant agent. The study was accomplished between November 1999 and December 1999 at the Hakan Çetinsaya Experimental and Clinical Research Center of Erciyes University. Six groups were formed, each including 8 rats. 3 cm midline skin incision was made on the dorsal region of rats. In the control groups physiologic saline was injected into wound edges 0.3 ml three times in a day (for group K1 two days and in the group K2 seven days). 300U/Kg heparin and 80U/Kg deltaparin was injected into wound edges 0.3 ml two times in a day for the deltaparin groups and three times in a day for heparin groups ( for group H1 and D1 two days, for group H2 and D2 seven days). Incision was sutured interrupted 4/0 56atraumatic silk suture. In the postoperative second day K1-H1-D1 group rats were sacrified and the skin including the incision was excised 5 mm away from the wound and reserved for histopathological and biochemical analyses. In addition, two mililiters blood sample were received for aPTT and thrombocyte tests. For K2-H2-D2 groups were done the same at the seven days.