Batın travması oluşturulan ratlarda propofolün NRF2 ve tiyol-disülfit üzerine etkisi
Effect of propofol on NRF2 and thiol-disulfide in rats with abdominal trauma
- Tez No: 994211
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Künt batın travması, abdominal organlarda oksidatif hasar ve inflamatuvar yanıtı tetikleyen önemli bir travma türüdür. Bu süreçte hücresel savunmanın temel bileşenlerinden olan redoks dengesinin önemli göstergeleri arasında yer alan tiyol/disülfit homeostazı ile Nrf2 travmanın şiddeti ve sistemik etkilerinin değerlendirilmesinde anlamlı biyobelirteçlerdir. Antioksidan özellikleri bilinen propofol, travma sonrası oksidatif stres yanıtını azaltabileceği düşünülen farmakolojik ajanlardan biridir. Ancak propofolün travmanın erken dönemindeki etkileri henüz tam olarak tanımlanmamıştır.Bu çalışmada deneysel künt batın travması oluşturulan ratlarda propofol uygulamasının serum tiyol/disülfit dengesi ile Nrf2 düzeyi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız travmaya rağmen serum tiyol/disülfit ve Nrf2 parametrelerinde anlamlı bir değişiklik oluşmadığını ve propofol uygulamasının da bu biyobelirteçlerde belirgin bir farklılığa neden olmadığını gösterdi. Bu sonuçlar, travmanın şiddetinin sistemik oksidatif stres yanıtını başlatmak için yetersiz olabileceğini ya da propofolün potansiyel antioksidan etkilerinin erken dönemde serumdan ziyade doku düzeyinde ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir. Cinsiyetler arasında anlamlı fark saptanmamış olması ise propofol metabolizmasının bu modelde cinsiyete duyarlı olmadığını desteklemektedir. Sonuç olarak, çalışma propofolün künt batın travması sonrası erken oksidatif stres yanıtı üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu göstermekte ve daha belirgin sonuçların elde edilebilmesi için doku analizleri ile desteklenmiş ileri dönem çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Blunt abdominal trauma is a significant type of injury that triggers oxidative damage and an inflammatory response in abdominal organs. In this process, thiol/disulfide homeostasis, a key indicator of redox balance—a fundamental component of cellular defense—along with Nrf2, are meaningful biomarkers for assessing the severity and systemic effects of the trauma. Propofol, known for its antioxidant properties, is a pharmacological agent considered to potentially mitigate the oxidative stress response following trauma. However, the early-stage effects of propofol following trauma have not yet been fully characterized.This study aimed to evaluate the effects of propofol administration on serum thiol/disulfide balance and Nrf2 levels in rats subjected to experimental blunt abdominal trauma. Our findings indicated that despite the trauma, no significant change occurred in the serum thiol/disulfide and Nrf2 parameters, and propofol administration also did not lead to a discernible difference in these biomarkers. These results suggest that the severity of the trauma might have been insufficient to initiate a systemic oxidative stress response, or that the potential antioxidant effects of propofol may manifest at the tissue level rather than in the serum during the early period. The lack of a significant difference between sexes supports the notion that propofol metabolism is not gender-sensitive in this model. In conclusion, the study demonstrates a limited effect of propofol on the early oxidative stress response following blunt abdominal trauma and highlights the need for further studies, supported by tissue analyses, at later stages to obtain more pronounced results.