Yanık servisinde yatarak tedavi gören yanık hastalarında biyokimyasal veriler ve bazı malnütriyon tarama araçları kullanarak beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of nutritional status using malnutrition screening tests and selected biochemical parameters in hospitalized burn patients
- Tez No: 994214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu kesitsel çalışma yanık servisinde yatarak tedavi gören hastaların malnütrisyon tarama testleri ve bazı biyokimyasal veriler kullanarak beslenme durumunun saptanması amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Gaziantep Şehir Hastanesi Yanık Servisi'nde yatarak tedavi gören 18-65 yaş arası 81 hasta ile yürütülmüştür. Bireylerin yanık dereceleri, antropometrik ölçümleri bilgi formunda alınmış olup biyokimyasal verileri, malnütrisyon tarama testleri ve besin tüketim kayıtları araştırmacı tarafından alınarak beslenme durumları sorgulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %65,4(53 kişi)'ü erkek, %34,6(28 kişi)'sı kadındır. Katılımcıların yaş ortalaması 40,88±16,83'tür. Bireylerin BKİ ortalamaları 27,39±5,05 kg/m2 (17,9-41,62)'dir. Bireylerin yanık yüzdeleri ortalaması 12,25±6,25 olup bireylerin %97,5'inin 2.derece yanık ile en fazla yanık derecesi saptanmıştır. Bireylerde en sık görülen yanık çeşitleri ise %40,7 alev yanığı, %25,9 haşlanma yanığı, %14,8 elektrik yanığıdır. Bireylerin toplam enerji gereksinmeleri Harris-Benedict, Schofield, Curreri, Sutherland, Toronto ve Xıe formülleri ile hesaplanmış olup Curreri formülü 3474,81±638,24 kkal ile en fazla, Toronto formülü 1667,04±284,29 kkal ile en az enerji gereksinmesi hesaplanmıştır. Bireylerin beslenme durumunu belirlemek adına kullanılan NRS-2002 beslenme tarama aracı ortalaması 0,44±0,79, MUST tarama testine göre ortalaması 0,41±0,62, NSTB tarama testine göre ortalaması 0,02±0,86 olarak bulunmuştur. Bireylerin tarama testi ortalamaları arasında cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Bireylerin biyokimyasal bulguları değerlendirildiğinde albümin, total protein, üre, LDH, ALP, bilirubin, açlık glikozu ve kolesterol düzeyleri açısından cinsiyetler arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,01). Yanık travması geçirilen hastalarda beslenme durumunun belirlenmesi ve beslenme tedavisinin bu doğrultuda planlanması adına doğru ve güvenilir bir tarama testi kullanılması, yeterli ve dengeli beslenme programının hastanın yanık durumuna göre meslek profesyonelleri tarafından planlanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status of hospitalized burn patients using malnutrition screening tests and selected biochemical parameters. The research included 81 patients aged 18–65 who were hospitalized in the Burn Unit of Gaziantep City Hospital. Patients' burn characteristics and anthropometric measurements were collected using an information form, while biochemical data, malnutrition screening test results, and dietary intake records were obtained by the researcher to assess nutritional status. Among the participants, 65.4% (n = 53) were male and 34.6% (n = 28) were female. The mean age of the patients was 40.88 ± 16.83 years, and the mean body mass index (BMI) was 27.39 ± 5.05 kg/m²(17,9-41,62). The average total burn surface area was 12.25 ± 6.25%, and 97.5% of the patients had second-degree burns. The most common types of burns were flame burns (40.7%), scald burns (25.9%), and electrical burns (14.8%). Total energy requirements were calculated using the Harris–Benedict, Schofield, Curreri, Sutherland, Toronto, and Xie equations. The Curreri equation produced the highest energy estimation (3474.81 ± 638.24 kcal), while the Toronto equation yielded the lowest (1667.04 ± 284.29 kcal). To evaluate nutritional status, the mean scores were 0.44 ± 0.79 for NRS-2002, 0.41 ± 0.62 for MUST, and 0.02 ± 0.86 for NSTB. No significant differences were found between males and females in terms of nutritional screening results (p > 0.05). Additionally, biochemical parameters—including albumin, total protein, urea, LDH, ALP, bilirubin, fasting glucose, and cholesterol—did not differ significantly between genders (p > 0.01).Accurate and reliable malnutrition screening is essential for determining nutritional status and planning appropriate nutrition therapy in burn patients. Developing individualized, adequate, and balanced nutrition programs based on burn severity and patient needs is of great importance for effective clinical management.