Horizontal şaşılık cerrahilerinde konjonktivanın sütürasyon tekniği veya doku yapıştırıcısı ile örtülmesinin klinik ve ÖS-OKT değişikliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical and anterior segment OCT changes following conjunctival closure with sutures versus tissue adhesive in horizontal strabismus surgery
  1. Tez No: 994229
  2. Yazar: AHMET YUSUF GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA PİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Konjonktival kapama yöntemi, pediatrik şaşılık cerrahisi sonrası erken postoperatif konforu ve yara iyileşmesini etkileyebilir. Bu çalışmada, pediatrik şaşılık cerrahisinde konjonktiva kapatılmasında kullanılan fibrin yapıştırıcı ile emilebilir sütürlerin; ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) ile ölçülen konjonktival kalınlık, klinik skorlar, oküler yüzey tarama testleri ve cerrahi süreler açısından karşılaştırılması amaçlandı. Bimedial rektus geriletmesi uygulanan 5–15 yaş aralığında 82 pediatrik hasta retrospektif olarak incelendi. Konjonktiva, rutin klinik uygulamaya göre 8-0 poliglaktin 910 (Vicryl) sütür ile kapatılan olgular (sütür grubu, n=40) ve fibrin yapıştırıcı kullanılan olgular (fibrin grubu, n=42) olarak sınıflandırıldı ve analizler sağ gözler üzerinden yapıldı. Konjonktival kalınlık preoperatif dönemde ve postoperatif 6. haftada ÖS-OKT ile ölçüldü. Postoperatif konfor anketi (CQ) ve inflamasyon skoru (IS), ameliyat sonrası 1. gün ile 1., 2. ve 6. haftalarda kaydedildi. Toplam ameliyat süresi ve konjonktiva kapama süresi cerrahi video kayıtları üzerinden belirlendi. İş birliği sağlanabilen olgularda (n=62) Oküler Yüzey Hastalık İndeksi-6 (OSDI-6) ve non-invaziv keratografik gözyaşı filmi kırılma zamanı (NIKBUT) preoperatif dönemde ve postoperatif 6. haftada değerlendirildi. Her iki grupta konjonktival kalınlık artışı izlenmekle birlikte, 6. haftada sütür grubunda kalınlık değerleri daha yüksek bulundu ve yüzdesel artış anlamlıydı. Konfor ve inflamasyon skorları erken postoperatif dönemde sütür grubunda daha kötü iken, 6. haftada gruplar arasında fark saptanmadı. Fibrin yapıştırıcı kullanılan olgularda toplam ameliyat süresi ve konjonktiva kapama süresi anlamlı olarak daha kısaydı. Oküler yüzey alt grubunda 6. haftada OSDI-6 ve NIKBUT değerleri açısından gruplar arasında fark izlenmedi. Hiçbir olguda enfeksiyon veya granülom gelişmedi; fibrin grubunda görülen iki erken dehisans uygun şekilde tedavi edilerek sekel bırakmadan iyileşti. Çalışmamızda pediatrik şaşılık cerrahisinde fibrin yapıştırıcı kullanımı, emilebilir sütürlere kıyasla erken dönemde daha iyi konfor, daha az konjonktival kalınlaşma ve daha kısa cerrahi süreler sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conjunctival closure technique may influence early postoperative comfort and wound healing after pediatric strabismus surgery. This study aimed to compare fibrin glue and absorbable sutures used for conjunctival closure in pediatric strabismus surgery with respect to conjunctival thickness measured by anterior segment optical coherence tomography, clinical scores, ocular surface screening tests, and operative times. A retrospective analysis was performed on 82 pediatric patients aged 5–15 years who underwent bimedial rectus recession. According to routine clinical practice, conjunctival closure was performed using 8-0 polyglactin 910 (Vicryl) sutures (suture group, n=40) or fibrin glue (fibrin group, n=42), and analyses were conducted on right eyes only. Conjunctival thickness was measured preoperatively and at postoperative week 6 using anterior segment optical coherence tomography. Postoperative comfort questionnaire scores and inflammation scores were recorded on postoperative day 1 and at weeks 1, 2, and 6. Total operative time and conjunctival closure time were determined from surgical video recordings. In cooperative patients (n=62), the Ocular Surface Disease Index-6 and non-invasive keratographic tear break-up time were assessed preoperatively and at postoperative week 6. Although conjunctival thickness increased in both groups, thickness values and percentage increase were significantly higher in the suture group at week 6. Early postoperative comfort and inflammation scores were worse in the suture group, whereas no significant differences were observed between groups at week 6. Total operative time and conjunctival closure time were significantly shorter in patients treated with fibrin glue. In the ocular surface subgroup, no significant differences were observed between groups in Ocular Surface Disease Index-6 or non-invasive keratographic tear break-up time values at week 6. No infections or granulomas were observed; two early conjunctival dehiscences in the fibrin group were successfully managed without sequelae. Our findings indicate that the use of fibrin glue in pediatric strabismus surgery provides better early postoperative comfort, less conjunctival thickening, and shorter operative times compared with absorbable sutures.