Serviks kanserinde prognostik nütrisyonel indeks(PNI), kırmızı hücre dağıılım genişliği(RDW), hemoglobin/RDW ve RDW/albümin oranlarının histopatolojik özellikler ve sağkalım ile ilşkisi
The association of prognostic nutritional index (PNI),red blood cell distribution width (RDW), hemoglobin/RDWand RDW/albumin ratios with histopathologicalcharacteristics and survival in cervical cancer
- Tez No: 994230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSU KİMYON CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Serviks kanserli hastalarda preoperatif prognostik nütriyonel indeks (PNI), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), RDW/albümin ve Hb/RDW oranının postoperatif histopatolojik sonuçlarla ve onkolojik sağkalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; 2017 – Ağustos 2019 tarihleri arasında Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Eylül 2019 - Ekim 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Kliniği'ne başvurmuş olan serviks kanseri tanısı alıp en az histerektomi geçirmiş hastalar dahil edilmiştir. Retrospektif kesitsel çalışmaya toplam 143 serviks kanserli hasta dahil edilmiştir. Preoperatif albumin değeri (g/L), lenfosit değeri(/mm3 ), RDW, hemoglobin (Hb) değerleri Atellica®, Siemens Healthineers kullanılarak analiz edilmiştir. PNI, (10×Serum Albumin (g/dL))+(0.005×Total Lenfosit Sayısı (/mm³)) formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca Hb/RDW ve RDW/albümin oranları hesaplanarak kaydedilmiştir. Median takip süresi, başlangıçtaki cerrahiden sonraki son takip tarihine veya ölüme kadar geçen süre olarak tanımlandı. Hastalıksız sağkalım (disease free survival; DFS), cerrahiden nüks tarihine ya da son takip tarihine kadar geçen süreyi; genel sağkalım (Overall survival; OS) ise cerrahiden herhangi bir nedenle ölüme ya da son takip tarihine kadar geçen süreyi ifade etmektedir. İlk ay içindeki perioperatif mortalite bu tanıma dâhil edilmemiştir. Verilerin analizinde SPSS Statistics 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanılmış, p<0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. viii Bulgular: Serviks kanserli hastalarda hematolojik ve nutrisyonel parametrelerin prognostik değerleri değerlendirilmiştir. Medyan takip süresi 36 ay olan hasta grubunda 5 yıllık OS %88.2 ve 5 yıllık DFS %91.4 olarak saptanmıştır. Tümör boyutu, stromal invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon (LVSI) ve lenf nodu metastazı, OS ile ilişkili patolojik prognostik faktörler olarak belirlenmiştir (p<0.05). Özellikle tümör boyutunun artışı, derin stromal invazyon varlığı ve LVSI pozitifliği sağkalımı olumsuz yönde etkilemiştir. Nutrisyonel belirteçler arasında PNI, albümin ve RDW/Albümin oranı değerlendirildiğinde; yüksek PNI değerlerinin skuamöz hücreli histoloji ile ilişkili olduğu, ancak sağkalım üzerinde bağımsız bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Düşük albümin düzeyleri (≤44 g/L), 5 yıllık OS'ın anlamlı biçimde azalmasıyla ilişkili bulunmuştur (%72.9 vs. %97.7; p=0.002). RDW/Albümin oranı yüksek olan hastalarda mortalite riskinin düşük olanlara göre 6,9 kat daha fazla olduğu belirlenmiş (p<0.05). RDW/Albümin oranı yüksek olan hastalarda OS anlamlı biçimde düşüktür (5 yıllık OS; %58,3 vs. %92,3; p=0.026). Dahası, bu oranın OS açısından bağımsız bir prognostik faktör olduğu gösterilmiştir. Hb/RDW oranı, PNI ve Hb ise DFS ve OS ile anlamlı ilişkisi saptanmamıştır. Ancak hemoglobin düzeylerinin düşük olduğu hastalarda genel sağkalımın daha kötü olma eğilimi gözlenmiştir (p=0.052). Sonuç: Bu çalışmada, RDW/Albümin oranının, serviks kanserinde klasik patolojik değişkenlerden bağımsız olarak kötü prognozu öngörebilen potansiyel bir belirteç olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca düşük albümin düzeyi ve bozulmuş nutrisyonel durumun genel sağkalımı anlamlı biçimde azalttığı gösterilmiştir. Elde edilen bulgular, hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin serviks kanserinde preoperatif dönemde prognozun tahmininde yardımcı olabileceğini ve hasta yönetiminde tamamlayıcı biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu sonuçların daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalarla desteklenmesi, hematolojik-nutrisyonel göstergelerin klinik uygulamadaki yerini güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship of preoperative prognostic nutritional index (PNI), red blood cell distribution width (RDW), RDW/albumin, and hemoglobin/RDW (Hb/RDW) ratios with postoperative histopathological findings and oncologic survival in patients with cervical cancer. Materials and Methods: Patients diagnosed with cervical cancer who underwent at least hysterectomy between 2017 – August 2019 at Zekai Tahir Burak Training and Research Hospital and between September 2019 – October 2023 at the Department of Gynecologic Oncology Surgery, Ankara Bilkent City Hospital, Obstetrics and Gynecology Hospital, were included in this retrospective crosssectional study. A total of 143 patients with cervical cancer were enrolled. Preoperative serum albumin (g/L), lymphocyte count (/mm³), RDW, and hemoglobin (Hb) values were analyzed using Atellica®, Siemens Healthineers. The PNI was calculated according to the following formula: PNI= (10×Serum Albumin (g/dL))+(0.005×Total Lymphocyte Count (/mm³))\text{PNI} = (10 \times \tex {Serum Albumin (g/dL)}) + (0.005 \times \text{Total Lymphocyte Count (/mm³)}) PNI=(10×Serum Albumin (g/dL))+(0.005×Total Lymphocyte Count (/mm³)). In addition, Hb/RDW and RDW/albumin ratios were calculated and recorded. The median follow-up time was defined as the duration from the initial surgery to the last follow-up or death. Disease-free survival (DFS) was defined as the period from surgery to recurrence or last follow-up, and overall survival (OS) was defined as the period from surgery to death from any cause or last follow-up. Perioperative mortality within the first postoperative month was excluded from the analysis. All data were analyzed using SPSS Statistics version 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). A p-value < 0.05 was considered statistically significant. x Results: The prognostic values of hematologic and nutritional parameters were evaluated in patients with cervical cancer. The median follow-up period was 36 months, with a 5-year OS of 88.2% and a 5-year DFS of 91.4%. Pathological prognostic factors significantly associated with OS included tumor size, depth of stromal invasion, lymphovascular space invasion (LVSI), and lymph node metastasis (p < 0.05). In particular, increased tumor size, presence of deep stromal invasion, and LVSI positivity adversely affected survival. Among nutritional markers, PNI, albumin, and RDW/albumin ratio were evaluated. Higher PNI values were found to be associated with squamous cell histology; however, PNI had no independent impact on survival. Low albumin levels (≤44 g/L) were significantly associated with decreased 5-year OS (72.9% vs. 97.7%; p = 0.002). Patients with a high RDW/albumin ratio had a 6.9-fold higher risk of mortality compared with those with lower ratios (p < 0.05). OS was significantly worse in the high RDW/albumin group (5-year OS: 58.3% vs. 92.3%; p = 0.026). Furthermore, the RDW/albumin ratio was demonstrated to be an independent prognostic factor for OS. No significant associations were found between Hb/RDW ratio, PNI, or Hb levels and DFS or OS. However, patients with lower hemoglobin levels tended to have poorer overall survival (p = 0.052). Conclusion: This study demonstrated that the RDW/albumin ratio may serve as a potential biomarker capable of predicting poor prognosis in cervical cancer, independent of classical pathological factors. Moreover, low albumin levels and impaired nutritional status were significantly associated with decreased overall survival. These findings suggest that preoperative hematologic and biochemical parameters may assist in estimating prognosis in cervical cancer and could be considered as complementary biomarkers in patient management. Validation of these results through prospective, large-scale studies is warranted to strengthen the clinical applicability of hematologic-nutritional markers in cervical cancer prognosis.