Générateur de fonction pour les sondes de langmuir
Langmuir sondaları için fonksiyon üreticisi
  1. Tez No: 994241
  2. Yazar: FATMA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. CHRİSTİAN BUATOİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Aıx-Marseılle Unıversıte
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Langmuir probu ile yapılan ölçümün kalitesi, diğer kriterlerin yanı sıra, probu polarize etmek için kullanılan voltaj aralığının doğru seçilmesine bağlıdır. Prob, plazmanın çevresel bölgesini incelemek için zaman içinde hızlı bir şekilde hareket eder. Bir voltaj rampasının elde edilmesinin, noktasal bir ölçümü temsil etmek için kısa olması gerektiği söylenebilir. Proje,“DLANG fonksiyon üreteci”elektronik kartının geliştirilmesinin tüm aşamalarını kapsamaktadır. Bu kartın görevi, probun hareketi sırasında geçtiği plazma bölgelerine göre polarizasyon voltajını gerçek zamanlı olarak ayarlamaktır. VME formatındaki bu kart, ölçülen verilerin senkronize bir şekilde alınmasını da sağlamalıdır. Bu projeyle amacım, elektronik ve endüstriyel bilişim alanındaki bilimsel ve teknik bilgimi, Tore Supra veri toplama sistemine özel bir elektronik kartın üretimi için kullanmaktır. Aynı zamanda, proje yönetimi bilgimi de görevleri planlamak ve kaynakları yönetmek için kullanacağım.
Özet (Çeviri)
The quality of the measurement with a Langmuir probe depends, among other criteria, on the correct choice of the voltage range used to polarise the probe. The probe moves quickly over time to explore the peripheral area of the plasma. It can be said that the voltage ramp must be short in order to represent a point measurement. The project involves taking charge of all stages in the development of a 'DLANG function generator' electronic card. Its role is to adapt the polarisation voltage in real time according to the plasma zones traversed by the probe during its movement. This VME-format card must also synchronise the acquisition of measured data. My goal through this project is to apply my scientific and technical knowledge in electronics and industrial computing to create a specific electronic card dedicated to the Tore Supra acquisition system. At the same time, I will also use my project management skills to plan tasks and manage resources.