Erzurum merkezdeki Osmanlı dönemi camilerinin mimari özellikleri
Architectural features of Ottoman-era mosques in Erzurum city center
  1. Tez No: 994289
  2. Yazar: HAKAN OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Erzurum merkezinde bulunan camilerin mimari özellikleri ele alınmıştır. İnşa edilen camilerin mimari özellikleri incelenerek tüm ayrıntılarıyla verilmiştir. Merkezde ki camiler incelendiğinde Osmanlı mimari yapısının Payitaht ve çevresinde ki geleneklerinin burada da sürdürüldüğü gözlemlenmiştir. Ancak mimari üslup ve süsleme konusunda bazı camiler titizlikle inşa edilmiştir. Bunun nedeni ise inşa edilen camilerin dönemin ileri gelenleri tarafından yapılmasından ötürüdür. Zaman zaman şehrin konumundan ötürü savaşlar, depremler ve diğer yıkıcı unsurlar nedeniyle camiler zarar görerek onarım sürecine girmiştir. Merkez de inşa edilen camilerin mimari üslup ve biçimleri çeşitli tarzlarda oluşturulmuştur. Bu camilere ait resim ve özellikle katalog kısmında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The architectural features of the mosques located in the center of Erzurum have been discussed. The architectural features of the constructed mosques have been examined and presented in full detail. When the mosques in the city center are examined, it is observed that the architectural traditions of the Ottoman structure in the capital and its surrounding areas were also maintained here. However, some mosques were meticulously constructed in terms of architectural style and ornamentation. The reason for this is that the constructed mosques were commissioned by the leading figures of the period. From time to time, due to the city's location, the mosques have been damaged by wars, earthquakes, and other destructive elements, thus entering a repair process. The architectural styles and forms of the mosques built in the center were created in various styles. The pictures and details of these mosques have been supported, especially in the catalog section.