Sekiz Yükmek'te kelime grupları
Word groups of Sekiz Yükmek
  1. Tez No: 994290
  2. Yazar: CEYDA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKARTÜRK KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Sekiz Yükmek, Eski Uygur Türkçesinin söz varlığını ve gramer özelliklerini yansıtan, aynı zamanda dönemin dinî ve kültürel hayatına ışık tutan önemli bir eserdir. Budist düşüncenin halka aktarılması amacıyla kaleme alınan eser, yalnızca içerik yönüyle değil, dil yapısı açısından da dikkate değerdir. Özellikle kelime grupları, dilin ifade gücünü ve düşünceyi aktarma kapasitesini ortaya koyan temel unsurlardan biridir. Sekiz Yükmek'teki kelime gruplarının incelenmesi, hem Eski Uygur Türkçesinin gramer yapısının anlaşılmasına hem de Türkçenin tarihî gelişim çizgisinin takip edilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca bu inceleme, dönemin düşünce dünyası ve kültürel kodlarına dair de önemli ipuçları sunmaktadır. Bu çalışma, Sekiz Yükmek adlı eserin Transkripsiyon çalışması olan Bang, Gabain ve Reşit Rahmeti Arat'ın“Türkische Turfantexte”adlı ortak eseri ve Johan Oda'nın aynı adlı eserinden istifade edilerek kelime grupları ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünü Uygur Türkçesi eserleri genel bilgiler ve Sekiz Yükmek adlı esere dair genel bilgiler ele alır. İkinci bölümünü ise kelime grupları oluşturur. Bu bölümde, Türkçedeki kelime grupları kategorize edilerek incelnmiştir. Üçüncü bölümünde Bang, W. , A. von Gabain ve G. R. Rachmati. (1934). Türkische Turfan Texte VI. Das buddhistische Sūtra Säkiz yükmäk neşrinde yer alan kelime grupları ele alınmıştır. Ekler bölümünde ise eserin Bang, W. , A. von Gabain ve G. R. Rachmati (1934). Türkische Turfan Texte VI. Das buddhistische Sūtra Säkiz yükmäk neşri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eight Loads is a significant work that reflects the vocabulary and grammatical features of Old Uyghur Turkish, while also shedding light on the religious and cultural life of the period. Written to convey Buddhist thought to the public, the work is notable not only for its content but also for its linguistic structure. Word groups, in particular, are one of the fundamental elements that reveal a language's expressive power and capacity to convey thought. An examination of the word groups in the Eight Loads contributes both to an understanding of the grammatical structure of Old Uyghur Turkish and to tracing the historical development of Turkish. Furthermore, This study analyzes word groups by utilizing the joint work of Bang, Gabain, and Reşit Rahmeti Arat titled“Türkische Turfantexte”(Turkische Turfantexte), which is a transcription study of the work titled“Eight Loads,”and the work of the same name by Johan Oda. The first part of the study covers general information about works in Uyghur Turkish and the work titled“Eight Loads.”The second part consists of word groups. In this section, word groups in Turkish are categorized and examined. The third part examines the word groups in the publication of Bang, W. , A. von Gabain, and G. R. Rachmati (1934). Türkische Turfan Texte VI. Das buddhistische Sūtra Säkiz Yükmäk. The appendix section includes the publication of the work by Bang, W. , A. von Gabain, and G. R. Rachmati (1934). Türkische Turfan Texte VI. Das buddhistische Sūtra Säkiz Yükmäk.