Işık kaynaklarının parmak izi incelenmesinde kullanılması
The Usage of light sources on fingerprint examination
  1. Tez No: 99429
  2. Yazar: NEVCİVAN AÇILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Işık Kaynaklarının Parmakizi İncelenmesinde Kullanılması Bu çalışmada, latent parmak izleri üzerinde uygulanan optik tespit metodlarmın tamamıyla objeye zarar vermeyen metodlar olduğu söylenebilir. Işık kaynakları kullanılarak parmak izlerinin görüntülenmesinde çok net sonuçlar elde edilmektedir. İncelenen deliller üzerinde, özellikle delilin yapısına uygun flüoresans kimyasal ve boyar maddeler seçilerek parmak izleri geliştirilmekte, daha sonra da ışık kaynağı ile en uygun dalga boyunda inceleme yapılarak izlerin kalitesi arttırılmakta ve fotoğraflanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, genel olarak inceleme yapılırken parmak izlerini çeşitli yüzeylerden optimal olarak nasıl bulacağımızdır.ayrıca ışık kaynakları ile yapılan incelemelerin, izlerin kalitesini arttırdığını ortaya koymaktır. Sonuç olarak, ışık kaynakları ile yapılan incelemelerde izlerin kalitesi artmakta ve fotoğraflanarak bilgisayar tabanında saklanabilmektedir. Bu kolaylık kriminal olaylarda zaman kaybını önlemekte ve suçlulara daha çabuk ulaşılmasını sağlamaktadır. Anahtar kelimeler; Parmak izi, Adli Bilimler, Çok Dalgaboylu Işık Kaynağı, Flüoresans, Boyar Maddeler. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Usage of Light Sources on Fingerprint Examination In this study, it is possible to say that the optical determination methods applied to the latent fingerprints, are methods which do not cause any damage on the fingerprints. Very definite results are obtained in visualization of fingerprints by using lights sources. First, the fingerprints are developed by selecting fluorescent chemicals and dye substances especially suitable for the structure of the evidence examined and then examining by the light source in the most suitable wave length the quality of the fingerprints are improved and photographed. The purpose of this study is, while the general observation is being carried out, how to find the fingerprint on the various different surfaces in on optimal way, furthermore, the purpose is to show the fact that the observations done by the light sources improve the quality of the fingerprints. As a result, in examinations carried out using light sources the quality of the fingerprints increases and it is possible to photograph and keep them in a database. These facilities avoid loss of time in criminal incidents and enable reaching the criminals fester. Key Words : Finger print, forensic sciences, Altarnative Light Sources, Fluorescent, dye substances. 79