Klonlama ile saflaştırılan bovine viral diarrhoea virus izolatlarının monoklonal antikorlar yardımı ile epitopik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of epitopic characteristics of prufied bovine viral diarrhoea virus isolates using monoclonal antibodies
  1. Tez No: 99430
  2. Yazar: KADİR YEŞİLBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
54 ÖZET Klonlama He Saflaştırılan Bovine Viral Diarrhoea Virus İzolatlarının Monoklonal Antikorlar Yardımı ile Epitopik Özelliklerinin Belirlenmesi Bu tez çalışmasında Türkiye'de izole edilmiş olan toplam 18 adet BVD virus izolatının biyotip karakterizasyonu, biyotipler açısından kanşık olduğu saptananların saflaştırılması ve elde edilen biyotip klonlan ile birlikte tüm izolatlann monoklonal antikorlar (Moab) kullanılarak epitopik karakterizasyonu amaçlanmıştır. Biyotip karakterizasyonunda immunplak testi, sitopatojen (cp) biyotipin klonlanmasmda plak test, sitopatojen olmayan (ncp) biyotipin klonlanmasmda sulandırmalı yöntem (limiting dilution) ve epitop karakterizasyonu aşamasında ise streptoavidin-biotin-peroksidaz tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ele alman 18 izolattan 14'ünün ncp biyotip olduğu, aynı hayvandan izole edilmiş olan 4 virüsün ise biyotipler açısından kanşık olduğu (cp+ncp) tespit edilmiştir. Ele alman 18 izolat ve klonlama ile saflaştırılan cp ve ncp biyotip klonlarının 15 Moab kullanılarak yapılan epitop karakterizasyonu sonucunda, viruslar reaksiyon kalıplarına göre 4 farklı grupta toplanmıştır. Aynı hayvandan farklı zamanlarda izole edilen viruslar arasında antijenik farklılık olmadığı ve aynı sığırdan elde edilen biyotip klonlarının bir epitopta farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bu araştırma ile, Türkiye'de ilk kez BVD virus izolatlarının Moab kullanılarak epitopik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Karakterizasyon, Monoklonal antikorlar, Pestivirus, Saflaştırma
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Determination of Epitopic Characteristics of Prufied Bovine Viral Diarrhoea Virus Isolates Using Monoclonal Antibodies In this research, a total of 18 BVDV field isolates isolated in Turkey were characterized for their biotype, cloned and eventually were analysed for their epitopic composition in term of gp53 (E2) protein. Immunplaque assay, plaque assay, limiting dilution and streptoavidin-biotin- peroxidase tecniques were used for biotype characterisation, cloning of cp bitype, cloning of ncp biotype and epitope analysis, respectively. While out of 18 BVDV isolates, 14 were distinguised as ncp biotype, 4 isolates recovered from one animal were found to be contain both biotypes (cp+ncp). According to reactivity patterns of isolates with IS monoclonal antibodies, 4 different antigenic groups were generated. There was no difference between the isolates derived from same animal with variuos time intervals. On the other hand, biotype clones isolated from same animal exhibited difference in one epitope. Key words : Characterization, Cloning, Monoclonal antibodies, Pestivirus