4-6 yaş grubu Kur'an kursu öğreticilerinin kurs içerisindeki oyun deneyimleri (Ankara örneği)
Play experiences of 4-6 year-old Quran course instructors during courses (Ankara example)
  1. Tez No: 994310
  2. Yazar: HÜLYA KURUKAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEMENİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Oyunun çocuklar için önemi yıllar boyu araştırılmış ve ortaya konulmuş olsa da zaman ilerledikçe yaşam şartları değişmektedir. Bu değişim çocukların oyun imkânlarını da etkilemektedir. Değişen oyun imkânları çocukların oyuna yükledikleri anlamı nasıl değiştiriyor, hayatlarına nasıl yansıyor, ebeveynler ile öğretmenler neler deneyimliyor ve onları eğitmek konusunda oyunu nasıl kullanıyor soruları güncelliğini korumaktadır. Bu anlamda çalışmanın konusu DİB'e bağlı 4-6 yaş grubu Kur'an kursu öğreticilerinin kurs içerisindeki oyun deneyimleridir. Bu kapsamda çalışmanın problemi 'DİB'e bağlı 4-6 yaş grubu Kur'an kursu öğreticilerinin kurs içerisindeki eğitim-öğretim pratiklerindeki oyun onlar için ne anlama gelmektedir?' sorusu ile ifade edilmiştir. Bu soru altında öğreticiler için oyunun anlamı ve öğreticilerin oyunu eğitime taşıma durumları, ders dışı oyun deneyimleri, çocuklara yönelik oyun gözlem ve deneyimlerinin nasıl olduğu araştırılmıştır. Çalışmanın amacı ise, öğreticiler için oyunun anlamını ve kurs içerisindeki gözlem ve deneyimlerindeki özü nitel yöntemin fenomenoloji deseni ile ortaya çıkarmaktır. Bu yöntem kapsamında görüşme formu hazırlanmıştır. Çalışma grubu olarak Ankara ili içerisindeki çeşitli ilçelerden maksimum çeşitlilik ve amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen 17 öğretici ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Görüşme sonrası elde edilen verilerden fenomenolojik kodlama yapılarak temalar oluşturulmuştur. Bu temalarla öğreticilerin dünyasında oyun, eğitim-öğretim süreçlerinde oyun ve çocukların dünyasında oyun olmak üzere üç boyuta ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda mesleklerine hazırlıksız yakalanan öğreticilerin kendilerini, müfredatı ve verilen hizmet içi eğitimleri oyun bakımından yetersiz bularak bireysel ve meslektaş iş birliği ile çabaladıkları tespit edilmiştir. Bu çabalarının yanı sıra çocukluk, annelik ve kurs sürecindeki oyun deneyimlerinin çocukları tanımak ve eğitmek konusunda öğreticileri geliştirdiği sonucu da ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğreticilerin çocukluklarına göre günümüz çocuklarının oyunlarının önemli ölçüde değiştiği tespit edilmiştir. Bu değişimlerin çocukların oyun süreç becerileri üzerinde olumsuz bir etkiye neden olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Öğreticilerin çocukların psikolojilerini dikkate alarak eğitim vermeye, günümüz çocuklarında azalan becerileri kazandırmaya ve genel olarak oyunu tüm derslerde kullanmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the importance of play for children has been studies and demonstrated for years, living conditions change over time. This change also affects children's play opportunities. Questions such as how evolving play opportunities alter the meaning children assing to play, how they impact their lives, what parents and teachers experience, and how they use play to educate them remain relevant. In this context, this study focuses on the play experiences of 4-6 year-old Quran course instructors affiliated with the Directorate of Religious Affairs (Diyanet). The research question is:“What are the play mean for instructors of 4-6 year-old Quran course affiliated with the Directorate of Religious Affairs (Diyanet) within the context of their educational practices?”This question explores the significance of play for instructors, their integration of play into education, their extracurricular play experiences, and their observations and experiences with children's play. The purpose of the study is to uncover the meaning of play for teachers and the core of their observations and experiences within the course, using the phenomenological design within qualitative methodology. An interview form was developed based on this approach. Data were collected through semi-structured interviews with 17 teachers selected from various districts in Ankara using maximum variation and purposive sampling. Phenomenological coding was then employed to identify themes from the interview data. These themes were organized into three dimensions: play in the world of teachers, play in educational processes and play in the world of children. The findings revealed that teachers, often unprepared for their roles, found the curriculum, in-service training, and their own readiness inadequate regarding play. They struggled both individually and collaboratively. Additionally, it was also concluded that play experiences during childhood, motherhood, and the course process improved teachers' ability to understand and educate children. Furthermore, it was observed childhood play experiences, motherhood, and the course process enhanced teachers' ability to understand and educate children. It has been determined that contemporary children's play has significantly changed compared to the instructors' childhood play experiences. These changes have adversely impacted their ability to express these skills through play. Teachers considered children's psychology in their instruction, aiming to develop skills that are diminishing in today's children, and generally incorporated play into all lessons.