Jinekolojik onkoloji cerrahisi sonrası yeniden yatışı yapılan olguların retrospektif analizi: Nedenleri, risk faktörleri ve maliyetleri
Retrospective analysis of readmission cases after gynecologic oncology surgery: Reasons, risk factors and costs
  1. Tez No: 994314
  2. Yazar: CANAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Jinekolojik kanserler, hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekle birlikte hastaneye yeniden yatış riskini artırmaktadır. Özellikle jinekolojik onkoloji cerrahisi geçiren hastalarda görülen erken dönem yeniden yatışlar, hasta sağlığı ve sağlık sistemi üzerinde oluşturduğu ek mali yük nedeniyle önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Araştırmanın amacı, Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 2019–2023 yılları arasında jinekolojik onkoloji cerrahisi geçiren olgularda 30 günlük yeniden yatış hızlarının, yeniden yatış nedenlerinin, yeniden yatışa etki eden risk faktörlerinin ve yeniden yatışların maliyetlerinin belirlemesidir. Retrospektif kohort araştırması olarak gerçekleştirilen çalışmada, jinekolojik onkoloji cerrahisi geçiren olguların özelliklerinin belirlenmesinde Mann–Whitney U testi ve Ki-kare testi, yeniden yatışa yol açan risk faktörlerinin belirlenmesinde lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Toplam 782 indeks yatış üzerinden yapılan analizde, 30 günlük yeniden yatış hızı %16,24 olarak saptanmış; bu yatışların %5,75'i ilişkili ve planlı, %10,49'u ise ilişkili ve plansız yeniden yatışlardan oluşmuştur. 30 günlük ilişkili ve plansız yeniden yatışların nedenleri arasında gastrointestinal nedenler, cerrahi alan enfeksiyonları ve cerrahi alan dışı enfeksiyöz nedenler ilk sıralarda yer almıştır. Yeniden yatışların toplam maliyeti 1.920.969,21 TL olup, yatış başına ortalama maliyet 13.340,06 TL'dir; dolar cinsinden karşılıkları sırasıyla 80.007,05 $ ve 555,60 $'dır. Yeniden yatışı olan ve olmayan olguların özellikleri karşılaştırıldığında; operasyon öncesi hastane yatış süresi, operasyon süresi, tahmini kan kaybı, hemoglobin değeri, operasyon sonrası hastane yatış süresi, toplam hastane yatış süresi, maliyet, jinekolojik kanser türü ve eşlik eden hastalık varlığı ile yeniden yatış arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde yeniden yatış için jinekolojik kanser türü, hemoglobin değeri ve indeks yatış maliyeti risk faktörleri olarak saptanmıştır. Bu araştırmanın bulguları, jinekolojik onkoloji cerrahisi sonrası özellikle ilk 30 günlük dönemin plansız yeniden yatışlar açısından kritik olduğunu; uzun operasyon süresi, fazla kan kaybı, düşük hemoglobin düzeyi, laparotomi ve yüksek indeks yatış maliyetlerinin plansız yeniden yatış riskini artırdığını göstermektedir. Bu doğrultuda, yüksek riskli hastalara yönelik standart izlem ve erken uyarı protokollerinin geliştirilmesi, taburculuk sürecinin güçlendirilmesi ve plansız yeniden yatışların kalite göstergesi olarak ulusal düzeyde izlenmesini sağlayacak klinik ve finansal politika düzenlemelerinin hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gynecological cancers negatively affected the quality of life of patients but also increase the risk of readmission. Early readmissions observed particularly in patients undergoing gynecologic oncology surgery represent a significant problem due to the additional financial burden on both patient health and the healthcare system. The objective was to this study determine rates, reasons, risk factors and costs related to 30-day readmission among patients undergoing gynecologic oncology surgery at Ankara University Cebeci Research and Application Hospital between 2019 and 2023. This study was conducted using a retrospective cohort design. Mann–Whitney U and Chi-square tests were used to assess patient characteristics, while logistic regression analysis was employed to identify risk factors associated with readmission. Based on the analysis of 782 index admissions, the 30-day readmission rate was 16.24%, of which 5.75% were related and planned and 10.49% were related and unplanned readmissions. Among the causes of 30-day related and unplanned readmissions, gastrointestinal causes, surgical site infections and non–surgical-site infectious causes were the most common. The total cost of readmissions was 1,920,969.21 TL, with a mean cost per readmission of 13,340.06 TL; the corresponding values in US dollars were respectively 80,007.05 $ and 555.60 $. Comparison of patients with and without readmission demonstrated statistically significant associations between readmission and preoperative hospital length of stay, operative time, estimated blood loss, hemoglobin level, postoperative and total hospital length of stay, index admission cost, type of gynecologic cancer, and presence of comorbidities. type of gynecologic cancer, hemoglobin level, and index admission cost were identified as independent risk factors for readmission. The findings of this study indicate that the first 30-day postoperative period is critical for unplanned readmissions following gynecologic oncology surgery, and that prolonged operative time, increased blood loss, low hemoglobin levels, laparotomy, and high index hospitalization costs are associated with an increased risk of unplanned readmission. Accordingly, the development of standardized follow-up and early warning protocols for high-risk patients, strengthening of discharge processes, and implementation of clinical and financial policy measures to monitor unplanned readmissions as a quality indicator at the national level are recommended.