Psikologların çocuk ihmali ve istismarı farkındalığı ve etkili faktörler: Çevrim içi araştırma
Awareness of child neglect and abuse among psychology and influencing factors: An online study
  1. Tez No: 994322
  2. Yazar: MERVE AYHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Koruma Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Araştırmamızda psikologların çocuk ihmali ve istismarı konusundaki bilgi düzeylerinin ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel olarak tasarlanan araştırmaya üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olmuş 124 psikolog katılımcı örneklem olarak belirlenmiştir. Katılımcılara çevrim içi ortamda Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu ve Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği (ÇİİF-Ö) uygulanmıştır. Ölçek fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar ve ihmal olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan psikologların sosyodemografik bilgilerinin ve ölçek verilerinin analizi için SPSS-25 programı kullanılmıştır. Sosyodemografik ve ölçek verileri arasındaki ilişkiler Student-T Testi, One-Way ANOVA, Mann Withney-U Testi, Kruskal Wallis ve Ki-kare Testi kullanılarak tanımlanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan psikologların tanımlayıcı bulguları incelendiğinde; % 83,9'u (n=104) kadın ve yaş ortalaması 33,0 ± 9,1 SS olarak bulunmuştur. Katılımcıların Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği toplam puan ve alt ölçek puan ortalamaları ile bağımsız değişkenler incelendiğinde; araştırmamızda fiziksel istismar alt ölçeği ile (p=0,032) yaş değişkeni ve fiziksel istismar alt ölçeği ile (p=0,026) mesleki deneyim değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca duygusal istismar alt ölçeği ile (p=0,049) çocuk ihmali ve istismarı hakkında bildirimde bulunma durumu değişkeni ve ihmal alt ölçeği ile (p=0,009) çocuk sahibi olma durumu değişkeni arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu araştırmada orta yaş grubundaki (35–44) psikologların çocukların fiziksel istismarına yönelik farkındalık düzeylerinin diğer yaş gruplarına kıyasla daha yüksek olduğu, 10–19 yıl arasında mesleki deneyime sahip psikologların çocukların fiziksel istismarına ilişkin farkındalık düzeylerinin 20 yıl ve üzeri deneyimi olan psikologlardan daha yüksek olduğu, çocuğu olan psikologların çocuk ihmali konusundaki farkındalıklarının çocuğu olmayanlara kıyasla daha yüksek olduğu ve bildirimde bulunan psikologların duygusal istismar farkındalıklarının bildirimde bulunmayanlara kıyasla daha düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında; psikologların çocuk ihmali ve istismarı hakkındaki farkındalıklarına yönelik konu ile ilgili eğitimlerin artırılması, istismar türlerinin ayırt edici yönlerinin ve belirtilerinin bilinmesinin sağlanması, süpervizyon mekanizmalarının geliştirilmesi, gelecekte yapılacak araştırmalarda temsiliyeti sağlayan daha büyük örneklemlerde çalışılması, etkili faktörlerin belirlenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate psychologists' levels of knowledge and awareness regarding child neglect and abuse. This cross-sectional study included a sample of 124 psychologists who graduated from university psychology departments. Participants were administered an Informed Consent Form, a Sociodemographic Information Form, and the Child Abuse and Neglect Awareness Scale (CANAS) via an online platform. The scale consists of four subdimensions: physical abuse, sexual abuse, emotional abuse, and neglect. Data analysis of sociodemographic characteristics and scale scores was conducted using SPSS version 25. Relationships between sociodemographic variables and scale scores were examined using Student's t-test, One-Way ANOVA, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, and Chi-square test. The level of statistical significance was set at p < 0.05. According to the descriptive findings, 83.9% (n = 104) of the participants were female, and the mean age was 33.0 ± 9.1 years. When the total and subscale scores of the Child Abuse and Neglect Awareness Scale were analyzed in relation to independent variables, a statistically significant relationship was found between age and the physical abuse subscale (p = 0.032), as well as between professional experience and the physical abuse subscale (p = 0.026). In addition, a significant relationship was identified between the emotional abuse subscale and the variable of reporting child neglect and abuse (p = 0.049), and between the neglect subscale and having children (p = 0.009). The findings indicated that psychologists in the middle-age group (35–44 years) had higher levels of awareness regarding physical abuse of children compared to other age groups; psychologists with 10–19 years of professional experience demonstrated higher awareness of physical abuse than those with 20 years or more of experience; psychologists who had children showed higher awareness of child neglect compared to those without children; and psychologists who had previously made reports of child neglect and abuse exhibited lower levels of emotional abuse awareness compared to those who had not reported. In light of these findings, it is recommended to increase training programs aimed at enhancing psychologists' awareness of child neglect and abuse, to ensure a better understanding of the distinguishing features and indicators of different types of abuse, to strengthen supervision mechanisms, and to conduct future studies with larger samples that ensure representativeness and allow for the identification of influencing factors.