Türkiye'deki devlet üniversitelerinin akademik performansları açısından kümelenmesi ve performans analizi
Clustering and performance analysis of state universities in Turkey in terms of their academic performance
  1. Tez No: 994341
  2. Yazar: NİHAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Üniversite sayılarının her geçen gün arttığı günümüzde, lise sonrası eğitim fırsatlarını araştıran her birey nitelikli eğitim alma çabası içerisindedir. İyi bir üniversite sadece iyi bir eğitim demek değildir. Aynı zamanda uluslararası düzeyde araştırmalar yapan ve son teknolojiyi takip eden öğretim üyeleri, birçok farklı milletten insanla bağlantı kurma fırsatı, kültürel ve sosyal gelişim fırsatı elde edebilmektedir. Tüm bu imkanlardan dolayı önemli kurumlar tarafından yayınlanan üniversite sıralamaları büyük bir dikkatle takip edilmektedir. Türkiye'de de düzenli bir şekilde üniversite sıralaması yapan tek kurum URAP (University Ranking by Academic Performance – Akademik Performansa göre Üniversite Sıralaması)' tır. Bu sıralama üniversitelerin makale sayısına, atıf sayısına, bilimsel doküman sayısına, doktora öğrencilerinin çalışmalarına ve yurt içi-yurt dışı iş birliklerine bakarak bir sıralama yapmaktadır. Ancak sıralama yapılırken üniversitelerin kuruluş yılları, sahip oldukları yıllık bütçeleri, bulundukları coğrafi konum, şehrin ticari ve sosyal-kültürel durumu, bölgenin yer altı ve yer üstü zenginlikleri o üniversitelerin gelişiminde direk olarak etkilidir. Bu çalışmada da URAP (University Rankings by Academic Performance)'ın 2023-2024 yılı raporundan elde edilen verilerle Türkiye'deki devlet üniversiteleri akademik performansları açısından kümelere ayrılmıştır. Kümeleme analizi ile elde edilen kümeler için kriter ağırlıkları Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden ENTROPI yöntemi ile hesaplanmış daha sonra kümeler ARAS yöntemi kullanılarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the number of universities increases day by day, every individual who searches for post-secondary education opportunities strives to receive quality education. A good university does not only mean good education. It also provides faculty members who can conduct research at an international level and follow the latest trends, the opportunity to connect with people from many different nations, and the opportunity for cultural and social development. Due to all these opportunities, university rankings published by important institutions are followed with great care. The only institution in Turkey that regularly ranks universities is URAP (University Ranking by Academic Performance). This ranking is based on the number of articles, citations, number of scientific documents, studies of doctoral students and domestic and international collaborations of universities. However, when ranking, the founding years of the universities, their annual budgets, their geographical location, the commercial and social-cultural situation of the city, and the underground and aboveground riches of the region are directly effective in the development of those universities. In this study, public universities in Turkey were divided into clusters in terms of their academic performance with the data obtained from the 2023-2024 report of URAP (University Rankings by Academic Performance). Criterion weights for the clusters obtained by clustering analysis were calculated with the ENTROPI method, one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods, and then the clusters were ranked using the ARAS method.