Elektrik dağıtım sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılarının çok boyutlu analizi
A multidimensional analysis of occupational health and safety perceptions of employees in the electricity distribution sector
- Tez No: 994340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK HÜSEYİNLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrik dağıtım sektörü, yüksek tehlike sınıfında yer alması nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği (İSG) bakımından sistematik ve bütüncül bir yaklaşım gerektiren kritik bir çalışma alanıdır. Bu araştırma, sektörde görev yapan çalışanların güvenlik kültürü algılarını, İSG uygulamalarına yönelik tutumlarını ve bu unsurlar arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında, 340 çalışandan anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmış, ölçeğin geçerlilik ve güvenirlilik analizlerinin ardından faktör yapısı ve değişkenler arası ilişkiler istatistiksel olarak test edilmiştir. Bulgular, İSG algısının üç temel boyutta şekillendiğini ortaya koymuştur. Bu boyutlar, eğitim ve farkındalığa dayalı güvenlik kültürü, kişisel tutum ve davranışlar ile uygulamaya dayalı deneyimdir. Ayrıca İSG eğitiminin özellikle davranış boyutu üzerinde anlamlı etkisi olduğu, eğitim düzeyi, unvan ve kıdem gibi demografik değişkenlerin ise güvenlik kültürünün bileşenleri üzerinde farklılaşma yarattığı tespit edilmiştir. Korelasyon ve yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, İSG davranışlarının sahadaki uygulamalara en güçlü biçimde yön verdiğini göstermektedir. Bu doğrultuda çalışma, sektörde güvenlik kültürünün güçlendirilmesi, eğitim yöntemlerinin güncellenmesi ve saha deneyimine dayalı uygulamaların artırılması gerektiğine işaret etmektedir. Elde edilen sonuçların, elektrik dağıtım sektöründe İSG performansını artırmaya yönelik politika geliştirme süreçlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The electricity distribution sector, classified as a high-risk industry, requires a systematic and holistic approach to occupational health and safety (OHS). This study aims to analyze employees' perceptions of safety culture, their attitudes toward OHS practices, and the relationships among these factors. Data were collected through surveys administered to 340 employees, and the construct validity and reliability of the scale were examined prior to testing factor structures and variable relationships. The findings revealed a three-dimensional structure of OHS perception: safety culture based on education and awareness, personal attitudes and behaviors, and experience-based implementation. The results also indicated that safety training significantly improves behavioral outcomes, while demographic factors such as education level, job title, and years of experience lead to varying effects on safety culture dimensions. Correlation analysis and structural equation modeling demonstrated that safety behaviors exert the strongest influence on practical field implementation. Therefore, the study highlights the necessity of strengthening safety culture, improving training strategies, and promoting experience-driven OHS practices within the sector. The findings are expected to contribute to developing efforts aimed enhance overall OHS performance and employee safety in the electricity distribution industry.