Türk Sözü Gazetesi ışığında Seyhan (Adana) ilindeki suçların incelenmesi (1934-1938)
A study of crimes in Seyhan (Adana) province through the lens of the Türk Sözü Newspaper (1934–1938)
- Tez No: 994396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ATAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Gazetecilik, Tarih, Law, Journalism, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Seyhan (Adana) İli, tarihin eski dönemlerinden itibaren önemli kültürel şehirlerinden biri olmuştur. Bunun en önemli sebebi, Adana ilinin tarih boyunca önemli yolların ve geçitlerin kavşağında yer alması, insan yaşamına uygun iklim koşulları ve tarıma elverişli topraklara sahip olmasıdır. Yerel bir basın yayın organı olan Türk Sözü gazetesinin 1934-1938 yılları arasında basılan nüshalarında, Adana ilindeki suç teşkil eden olaylardan detaylı biçimde bahsedildiği görülmüştür. Özellikle de işlenen suç türleri, failler ve mağdurlar ile birlikte verilerek gazetede bahsedilmiştir. Adana ilinde karşılaşılan suç türleri çeşitlilik arz etmektedir. Bölgede işlenen birçok suç türü mevcuttur ve bahsi geçen suçlarda, suç oranlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. İşlenen suçların topluma duyurulması ve toplumun kendi iç dinamiklerini oluşturarak hem otokontrol hem de adaletin tesisi için o zamanki kolluk kuvvetlerine destek olunmasında basından oldukça yararlanılmıştır. Çünkü halkın bilgilendirilmesinde, basının rolü büyüktür.
Özet (Çeviri)
Seyhan (Adana) Province has been a significant cultural city since ancient times. This is primarily due to Adana's historical location at the intersection of important roads and passages, its favorable climate for human life, and its fertile lands for agriculture. The issues of the local newspaper Türk Sözü, published between 1934 and 1938, provide detailed accounts of criminal incidents in Adana. The newspaper specifically lists the types of crimes committed, along with the perpetrators and victims. The types of crimes encountered in Adana province are diverse. Many types of crimes are committed in the region, and the crime rates are observed to be quite high. The press was extensively utilized in publicizing crimes and supporting the law enforcement agencies at the time, fostering both self-control and justice by fostering the internal dynamics of society. The role of the press in informing the public is crucial.