Göçmen girişimcilerin girişimcilik eğilimi ve yenilikçi iş davranışı ilişkisinde bilinçli farkındalığın aracı rolü
The mediating role of conscious awareness in the relationship between entrepreneurial tendency and innovative business behavior of migrant entrepreneurs
- Tez No: 994399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren var olan göç kavramı üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. İçerisinde yaşadığımız son iki yüzyılda çok büyük artış gösteren göç olgusu ve dolayısıyla yaşanan göçmen akımı her dönem özelinde değerlendirilmiştir. Buradan hareketle ülke ekonomilerini doğrudan ilgilendiren bu kavramların daha iyi anlaşılması ve buna göre uygulamalar yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında ise ülkelerin ekonomilerine yön veren bu olguların girişimcilik eğilimi ile yenilikçi iş davranışı ilişkisinde bilinçli farkındalığın aracı rolü araştırılacak ve bu sayede literatüre katkı yapılması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında veri seti Adana ve Osmaniye illerinde yaşayan girişimcilik faaliyetlerinde bulunan göçmen bireyleri kapsamaktadır. Çalışma kapsamında kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiş olup ve yüz yüze görüşmeyle anket uygulaması yapılmıştır. Dağıtılan anketlerden hatalı ve eksik olanlar çıkarıldığında kabul edilen 420 anket ile veri analizleri yapılmıştır. Araştırmanın temel hipotezleri oluşturulmuş ve değişkenler arası ilişki ve etki analizleri yapılmıştır. Araştırma kapsamında ölçeklerin güvenilirlik analizleri yapılmış ve değişkenlerin modelde birlikte testi için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. SPSS AMOS istatistiksel paket programı kullanılarak aracı etki analizi yapılmış ve boostrap yöntemi tercih edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre değişkenler arasında orta ve yüksek seviye ilişki bulunmaktadır. Girişimcilik eğilimi ile yenilikçi iş davranışı ve bilinçli farkındalık arasında pozitif yönlü ilişki, bilinçli farkındalık ile yenilikçi iş davranışı arasında da pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesine göre girişimcilik eğiliminin yenilikçi iş davranışı ile ilişkisinde bilinçli farkındalığın kısmi aracılık rolü bulunduğu saptanmıştır. Bu tez çalışması, daha önce değişkenlerin bir arada değerlendirilmemesinden ve göçmen bireyler üzerinde yapılması bakımından ilk olması literatüre katkısı bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on the concept of migration, which has existed since the beginning of human history. The concept of migration, which has increased greatly in the last two centuries we have lived in, and therefore the flow of migrants has been evaluated in each period. Based on this, these concepts, which directly concern national economies, need to be better understood and applications should be made accordingly. In this thesis study, the mediating role of conscious awareness in the relationship between entrepreneurial tendency and innovative business behavior of these phenomena that direct national economies will be investigated and it is aimed to contribute to the literature in this way. Within the scope of the thesis study, the data set covers migrant individuals living in Adana and Osmaniye provinces who are engaged in entrepreneurial activities. Within the scope of the study, the snowball sampling method was preferred and a survey was conducted with face-to-face interviews. Data analyses were conducted with 420 surveys that were accepted when the faulty and incomplete ones were removed from the distributed surveys. The basic hypotheses of the research were created and the relationship and effect analyses between the variables were conducted. Within the scope of the research, reliability analyses of the scales were conducted and confirmatory factor analysis was conducted to test the variables together in the model. Mediating effect analysis was conducted using the SPSS AMOS statistical package program and the boostrap method was preferred. According to the analysis results, there is a medium and high level relationship between the variables. It was determined that there is a positive relationship between entrepreneurial tendency and innovative work behavior and conscious awareness, and a positive relationship between conscious awareness and innovative work behavior. According to structural equation modeling, it was determined that conscious awareness has a partial mediating role in the relationship between entrepreneurial tendency and innovative work behavior. This thesis study is important in terms of its contribution to the literature since the variables have not been evaluated together before and it is the first to be conducted on immigrant individuals.