Lupulı flos droğunun farmakope analizi ve fitoterapötik ürün geliştirmeye yönelik ön çalışmalar
Pharmacope analysis of lupuli flos drag and preliminary studies to develop phytotherapeutic products
- Tez No: 994410
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KOCA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Biology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de şerbetçiotu adıyla bilinen Humulus lupulus L. uzun yıllardır sedatif ve fitöstrojenik etkisinden dolayı geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bitkinin içerdiği sekonder metabolitlerin, uykusuzluk ve menopoz şikayetlerinin tedavisinde etkili olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Türkiye'de çoğunlukla bira sanayinde kullanılan H. lupulus, bitkisel ilaç ve gıda takviyesi sektöründe yeterince yer bulamamıştır. Bu sektörde yer alan üreticileri teşvik etmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla, Türkiye'nin Bilecik ilinde tıbbi amaçlarla kültürü yapılan H. lupulus üreticilerinden, internetten ve aktarlardan farklı H. lupulus örnekleri temin edilmiş ve incelenmiştir. Çalışmamızda referans kaynak olarak Avrupa Farmakopesi 8.0 kullanılmıştır. Örnekler üzerinde makroskobik ve mikroskobik analiz, ince tabaka kromotografisi, etanolle ekstre edilen madde analizi, kurutmada kayıp ve toplam kül miktar tayini yapılmıştır. Yapılan tüm bu analizlerin sonucunda, tıbbi amaçlarla kültürü yapılan örnekler, farmakope standartlarına uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Humulus lupulus L., known as hops in Turkey, has been used traditionally for many years due to its sedative and phytostrogenic effects. Scientific studies have shown that the secondary metabolites contained in the plant are effective in the treatment of insomnia and menopause complaints. H. lupulus, which is mostly used in the beer industry in Turkey, has not found enough space in the herbal medicine and food supplement industry. In order to encourage the producers in this sector and raise public awareness, different H. lupulus samples were obtained and analyzed from H. lupulus producers cultivated for medicinal purposes in Bilecik, Turkey, from the internet and herbalists. In our study, European Pharmacopeia 8.0 was used as the reference source. Macroscopic and microscopic analysis, thin layer chromatography, ethanol extracted substance analysis, loss on drying and total ash amount were determined on the samples. As a result of all these analyzes, the samples cultured for medical purposes were found to comply with pharmacopeia standards..