Bims makinesi alt kalıp bağlantı sisteminin sonlu elemanlar yaklaşımı ve deneysel sönüm modellenmesi ile dinamik analizi
Dynamic analysis of the pumice block machine lower mold connection system using the finite element approach and experimental damping modeling
- Tez No: 994408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bims, ısı ve ses yalıtımı sağlayan, hafif ve gözenekli volkanik kökenli bir malzemedir. Yapı sektöründe özellikle hafif beton blok (briket) üretimi ile iç ve dış duvar uygulamalarında yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, bims makinesinin sürekli titreşim altında çalışan alt kalıp bağlantı denge kolu üçgeninde meydana gelen rezonans problemleri incelenmiş ve optimum güvenli sac kalınlığı belirlenmiştir. İlk aşamada, makinede kullanılan SBR-metal kompozit takozun mekanik özellikleri çekme testi ile elde edilerek Yeoh hiperelastik model için malzeme sabitleri çıkarılmış, ayrıca modal çekiç deneyleri ile birinci ve ikinci modlara ait sönüm oranları belirlenmiştir. Elde edilen verilerden hesaplanan Rayleigh sönüm katsayıları yalnızca takoz malzemesinde tanımlanarak sonlu elemanlar modeline aktarılmıştır. Sayısal analizlerde modal, harmonik, rijit dinamik ve transient analiz yöntemleri kullanılmış; alt kalıp bağlantı denge kolu üçgeni için farklı malzeme kalınlıkları (1518-20-22-23-24-25-30-35 mm) modellenmiştir. Üç farklı yükleme koşulu altında yapılan harmonik cevap analizleri ile 1-64 Hz frekans aralığındaki kritik rezonans bölgeleri belirlenmiş, transient analizlerle sonuçlar doğrulanmıştır. Analizler sonucunda alt kalıp bağlantı denge kolu üçgeni için optimum güvenli kalınlık 22 mm olarak belirlenmiş ve sistemin güvenli çalışma aralığının 10 Hz'in altındaki ve 20 Hz üzerindeki frekanslarda tutulması gerektiği ortaya konulmuştur. Böylece hem rezonans riskinin azaltılması hem de yapısal güvenilirliğin artırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bims is a lightweight, porous material of volcanic origin that provides thermal and acoustic insulation. It is widely preferred in the construction industry, particularly for the production of lightweight concrete blocks (briquette) and for internal and external wall applications. In this study, resonance problems occurring in the lower mold connection triangle of the pumice block machine operating under continuous vibration were investigated, and the optimum safe sheet thickness was determined. In the first stage, the mechanical properties of the SBR-metal composite shim used in the machine were obtained by tensile testing, and the material constants for the Yeoh hyperplastic model were extracted. Additionally, the damping ratios for the first and second modes were determined using modal hammer tests. The Rayleigh damping coefficients calculated from the obtained data were defined only in the pad material and transferred to the finite element model. Modal, harmonic, rigid dynamic and transient analysis methods were used in numerical analyses; different sheet thicknesses (15-18-20-22-23-24-25-25-30-35 mm) were modeled for the lower mold connection triangle. Harmonic response analyses conducted under three different loading conditions identified critical resonance regions in the 1-64 Hz frequency range, and the results were verified by transient analyses. The analysis determined that the optimum safe thickness for the lower mold connection triangle is 22 mm and revealed that the system's safe operating range should be maintained at frequencies below 10 Hz and above 20 Hz. Thus, the aim was to both reduce the risk of resonance and increase structural reliability.