Schadenfreude ve saldırganlık ilişkisinde yabancılaşmanın düzenleyici etkisi
The moderating effect of alienation in the relationship between schadenfreude and aggression
  1. Tez No: 994418
  2. Yazar: DİLARA ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal normlar ile uyumsuz olarak görülen schadenfreude (bir başkasının talihsizliğine sevinme), bireylerde doğrudan gözlemlenmesi güç bir duygu olarak karşımıza çıkmaktadır. Schadenfreude duygusu başkalarının talihsizliğini veya zararını pasif olarak gözlemlenerek edinilse de saldırganlığa zemin hazırlayabilecek bir eğilim olarak da değerlendirilmektedir. Hızla dijitalleşen ve kentleşen ortamda bireylerin insan ilişkileri hem davranışsal hem de duygusal anlamda dönüşebilmektedir. Bu dönüşüm içerisinde bireyler hem kendinden hem de çevresinden uzaklaşarak yabancılaşmaya başlayabilmektedir. Yabancılaşan bireylerin beraberinde getirdiği ahlaki çözülme anlamsızlık ve normsuzluk kavramları schadenfreude ve saldırganlık arasındaki ilişkinin niteliğini etkileyebilecek bir değişken haline gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, schadenfreude ile saldırganlık arasındaki ilişkide yabancılaşmanın düzenleyici etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da ikamet eden 18 yaş ve üzeri 250 birey oluşturmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Başkasının Üzüntüsüne Sevinme Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve Dean'ın Yabancılaşma Ölçeği çevrimiçi ortamda uygulanmış olup, veriler 2025 Şubat- 2025 Nisan ayları arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezlerine ilişkin yapılan Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi sonucunda schadenfreude ve saldırganlık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki (r= 0,204) olduğu görülmüş olup, düzenleyici değişken analizi sonucunda yabancılaşmanın bu ilişkide düzenleyici etkisinin olmadığı görülmüştür. Demografik bilgilerin analizinde ANOVA ve t-testinden yararlanılmıştır. Buna göre, katılımcıların schadenfreude, saldırganlık ve yabancılaşma düzeyleri bakımından demografik bilgilerin bazıları için anlamlı farklılık tespit edilirken, bazıları için anlamlı düzeyde farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak, çalışmada schandefreude ve saldırganlık ilişkisinin yabancılaşma bağlamında incelenmesi bakımından literatüre özgün katkısı bulunmaktadır. Çalışma, saldırganlık davranışının değerlendirilmesinde duygusal ve toplumsal süreçlerin etkisini göstermektedir. Bu doğrultuda, bireylerin sosyal destek ve sosyal katılımlarının güçlendirilmesine yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Schadenfreude (pleasure felt at someone else's misfortune), which is seen as incompatible with social norms, is an emotion that is difficult to observe directly in individuals, Although the feeling of schadenfreude is acquired by passively observing the misfortune or harm of others, it is also considered a tendency that can pave the way for aggression. In a rapidly digitizing and urbanizing environment, individuals' human relationship can transform both behaviorally and emotionally. Within this transformation, individuals can begin to alienate themselves from both themselves and their surroundings. The moral disengagement, meaninglessness and normlessness brought about by alienation individuals become variables that can affect the natüre of the relationship between schadenfreude and aggression. The aim of this study is to examine the moderating effect of alienation on the relationship between schadenfreude and aggression. The sample of the study consists of 250 individuals aged 18 and over residing in Istanbul. Participants completed the Demographic Information Form, the Schadenfreude Scale, the Buss-Perry Aggression Scale and Dean's Alienation Scale online, and data were collected between February and April 2025. SPSS 26.0 program was used to analyze the data in this study. Pearson correlation analysis and linear regression analysis conducted on the study's hypotheses revealed a positive and significant relationship (r= 0.204) between schadenfreude and aggression. Regulatory variable analysis showed that alienation did not have a regulatory effect on this relationship. ANOVA and t-tests were used in the analysis of demographic information. Accordingly, while significant differences were found for some demographic information in terms of participants' levels of schadenfreude, aggression, and alienation, no significant differences were found for others. In conclusion, the study makes an original contribution to the literature by examining the relationship between schadenfreude and aggression in the context of alienation. The study demonstrates the influence of emotional and social processes in the assessment of aggressive behavior. Accordingly, recommendations are made to strengthen individuals' social support and social participation.