Miras hukuku ile ilgili hadislerin tahlili
Analysis of hadiths related to inheritance law
  1. Tez No: 994422
  2. Yazar: RÜMEYSA BAYRAKTUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMEL FETTUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, İslam miras hukukunun temel kaynaklarından biri olan hadisler ele alınarak, bu hadislerin miras hukukuna katkıları tahlil edilmiştir. Çalışmada Kur'ân'da genel çerçevede belirtilen miras hükümlerinin Hz. Peygamber'in sözleri ve uygulamalarıyla nasıl şekillendiği analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında hadis kaynaklarında yer alan mirasla ilgili rivayetler sened ve metin yönünden değerlendirilmiş, bu hadislerin fıkhî mezhepler üzerindeki etkisi ortaya konmuştur. Miras hukukunun sadece matematiksel bir paylaşım değil; aynı zamanda sosyal, ahlaki ve dini bir sorumluluk olduğu vurgulanmıştır. Hadislerde yer alan hükümlerin günümüzde karşılaşılan problemlere çözüm üretme potansiyeli irdelenmiş; dede yetimi, hünsa-i müşkil gibi özel durumlara dair hükümler hadisler ışığında açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmada Kütüb-i Sitte ile sınırlı tutulan rivayetler, klasik hadis usulüne göre tahkik edilmiştir. Ayrıca hadislerin miras hukukunun anlaşılmasındaki açıklayıcı ve tamamlayıcı rolü örneklerle gösterilmiştir. Tez, İslam miras hukukunun yalnızca Kur'ân'a dayalı değil, aynı zamanda sünnetle pekişmiş bir sistem olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, hem ilmî hem de uygulamaya dönük bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hadiths are examined and their contributions to inheritance jurisprudence are analyzed. The study investigates how the inheritance rulings outlined in general terms in the Qur'an are clarified and shaped through the sayings and practices of the Prophet Muhammad (peace be upon him). The narrations related to inheritance, found in authentic hadith collections, are evaluated both in terms of their chains of transmission (isnād) and textual content (matn), and the influence of these narrations on various schools of Islamic jurisprudence is revealed. It is emphasized that inheritance law is not merely a mathematical distribution, but also a domain of social, moral, and religious responsibility. The potential of hadith-based rulings to provide solutions to contemporary issues is explored particularly in exceptional cases such as orphaned grandchildren (ʿajdād yatīm), and ambiguous sexual identity (khunthā mushkil). The study is limited to narrations found in the Kutub al-Sittah and includes their critical authentication based on classical hadith methodology. Furthermore, the explanatory and complementary role of hadiths in understanding inheritance law is demonstrated through concrete examples. This thesis establishes that Islamic inheritance law is not based solely on the Qur'an but is also reinforced and clarified through the Sunnah. In this respect, the study aims to provide both academic and practical contributions to the field